W Siedlcach rozpoczęły się centralne obchody Dnia Judaizmu

W Siedlcach rozpoczęły się centralne obchody Dnia Judaizmu
fot. Depositphotos
KAI / pk

Wspólna modlitwa w miejscu, gdzie stała synagoga spalona przez Niemców w 1939 r., przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, była pierwszym punktem XXVI Dnia Judaizmu. Tegoroczne wydarzenie odbywa się w Siedlcach, a jego hasłem są słowa: "Przejście Pana: Dziś wychodzicie" (Wj 13,14).

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele społeczności żydowskiej z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz gościem specjalnym rabinem Boazem Pashem. W części modlitewnej udział wzięła licznie zgromadzona młodzież ze szkół i uczelni siedleckich wraz z opiekunami, a także m.in. biskupi i przedstawiciele władz samorządowych.

DEON.PL POLECA
Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od zapalenia zniczy przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tysięcy siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej. Uczynili to: rabin Michael Schudrich oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Następnie krótką prelekcję o historii tego miejsca oraz społeczeństwa żydowskiego w Siedlcach, wygłosił dr Witold Bobryk – nauczyciel z siedleckiego liceum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

- Shoah (z hebr. całkowita zagłada, zniszczenie - przyp. red.) przyniósł zagładę barwnej i różnorodnej społeczności żydowskiej, żyjącej od wieków wśród nas. Relacje między obu społecznościami na przestrzeni wieków przedstawiały się jednak różnie. O związkach religijnych judaizmu i chrześcijaństwa podczas soboru w Konstancji, obradującego w latach 1414-1418, przypominał Paweł Włodkowic, który pisał: "A szczególnie należy tolerować Żydów, ponieważ przez ich księgi udowadniamy prawdę i wiarę naszą". Wszyscy, którzy o tym zapominają, nie rozumieją chrześcijaństwa - wskazał dr Bobryk.

Istotnym punktem, była modlitwa psalmami. Modlitewną pamięcią ogarniano wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, szczególnie tych, którzy zginęli w Siedlcach w czasie niemieckiej i rosyjskiej okupacji. Modlono się także w intencji wszystkich katolików, którzy nieśli pomoc i udzielali schronienia prześladowanym. W imieniu społeczności żydowskiej Psalm 130 i modlitwę po hebrajsku odśpiewał Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich. Następnie Psalm 130 po polsku, w tonie gregoriańskim odśpiewała schola "Gaudete", działająca przy parafii katedralnej w Siedlcach.

- W czasie II wojny światowej ludność żydowska zamieszkująca nasze miasta została wymordowana przez Niemców w obozach zagłady, które znajdowały się także na terenie naszej diecezji w Treblince i w Sobiborze. Mam nadzieję, że Dzień Judaizmu pozwoli nam na lepsze poznanie naszej wspólnej historii - mówił w rozmowie z KAI bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki.

Kolejny punkt programu odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej - sesja poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Podjęty zostanie również temat Holokaustu na okupowanych przez Niemców wschodnich terenach Polski. Trzecim tematem będą obecnie realizowane projekty dotyczące kultury żydowskiej.

Do wzięcia udziału w panelach naukowych poświęconych przeszłości i przyszłości relacji polsko-żydowskich będzie zaproszona młodzież ze szkół średnich i uniwersytetów.

Gościem specjalnym drugiej części obchodów będzie rabin Boaz Pash z Izraela, który poprowadzi wykład na temat interpretacji Starego Testamentu. Będzie on skierowany do katechetów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.

Na zakończenie Dnia Judaizmu w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja słowa Bożego, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, abp Grzegorz Ryś.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.

Dzień 17 stycznia w Kościele katolickim od 1998 r. obchodzony jest jako Dzień Judaizmu. To okazja do wspólnej modlitwy oraz refleksji nt. dialogu katolicko-judaistycznego, a także poznania historii Żydów, która jest częścią naszej historii.

Organizatorami XXVI Dnia Judaizmu są: Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem na czele z przewodniczącym - abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz diecezja siedlecka z biskupem ordynariuszem Kazimierzem Gurdą.

Współorganizatorami obchodów są Urząd Miasta Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Wydarzenie patronatem honorowym objęli Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nie ma bliższych sobie religii i nie ma trudniejszej historii.

Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości...

Skomentuj artykuł

W Siedlcach rozpoczęły się centralne obchody Dnia Judaizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.