W sobotę beatyfikacja ks. Stanisława Streicha. Został zamordowany podczas Mszy

W sobotę beatyfikacja ks. Stanisława Streicha. Został zamordowany podczas Mszy
W sobotę w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha (fot. domena publiczna / commons.wikimedia.org)
KAI / tk

W sobotę 24 maja o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha. Był to kapłan, który zginął śmiercią męczeńską, zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”.

Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha

Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus.

DEON.PL POLECA



Gotowy jest już portret ks. Stanisława Streicha pędzla Andrzeja Karpińskiego, który po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę. Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu o wymiarach 3x2 m, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację ks. Streicha.

Kapłanów zapraszamy do koncelebry. Prosimy o zabranie alby oraz ornatu, który parafie przygotowały na uroczystość Nawiedzenia Matki Bożej (biały z obrysem wizerunku Matki Bożej). Kapłanów prosimy o ubieranie się w zakrystii katedralnej, następnie o przejście do wyznaczonego sektora według wskazań porządkowych. Sektor będzie zaopatrzony w krzesła.

W sobotę, 24 maja Ostrów Tumski będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Można parkować samochody na parkingach buforowych. Najlepiej przybyć na uroczystość z pielgrzymami autokarem lub transportem publicznym.

Plac przed bazyliką archikatedralną będzie podzielony na sektory, nie trzeba mieć jednak żadnych wejściówek, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w tym wyjątkowym dla naszej archidiecezji wydarzeniu.

W Archidiecezji Poznańskiej odmawiana jest nowenna (dziewięciu miesięcy), która rozpoczęła się w pierwszy czwartek października 2024 roku - duchowe przygotowanie wiernych świeckich, duchowieństwa i osób życia konsekrowanego do beatyfikacji.

Kim był ks. Stanisław Streich?

Ksiądz Stanisław Streich to kapłan zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”.

Pogrzeb księdza stał się manifestacją uczuć religijnych kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkopolski. „Dziś strzał ten ugodził w sługę ołtarza – ale czy nie słyszymy haseł idących z Kremla, głoszonych cynicznie przez urzędowych reprezentantów, iż dążeniem ekspozytur komunizmu jest wszcząć pożar we wszystkich krajach i państwach!?” – pytał retorycznie tuż po zabójstwie ks. Streicha na antenie Polskiego Radia abp lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz.

Grób ks. Streicha był odtąd otaczany kultem, a od 2017 r. toczył się proces beatyfikacyjny rozpoczęty z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego. Postulatorem procesu był ks. Wojciech Mueller.

Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.

Męczennik, który zginął za wiarę

W trakcie etapu rzymskiego procesu beatyfikacyjnego 21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.

20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Poświęcenia sarkofagu ks. Stanisława Streicha dokonał abp Stanisław Gądecki 31 stycznia 2024 r.

7 maja 2024 r. odbyło się w Rzymie zebranie zwyczajne kardynałów i biskupów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dotyczące męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Sprawa beatyfikacyjna kandydata na ołtarze została przedstawiona przez kard. Stanisława Ryłko. Członkowie dykasterii otrzymali zbiór dokumentów (Positio) na temat Sługi Bożego – jego życia, sławy świętości i męczeństwa z nienawiści do wiary chrześcijańskiej (in odium fidei) oraz sprawozdanie i wyniki głosowania (Relatio et vota Congressus peculiaris) dyskusji teologicznej. Ocena zwyczajnego zebrania kardynałów i biskupów również była pozytywna, a sprawa beatyfikacyjna została skierowana do papieża, który ma wyłączne prawo aprobaty męczeństwa za wiarę Sług i Służebnic Bożych.

Podczas audiencji udzielonej 23 maja 2024 r. prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Ojciec Święty Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otwiera drogę do jego beatyfikacji.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Szczęśliwi, ponieważ spotkali Boga

Żyli w różnym czasie. Mierzyli się z rozmaitymi trudnościami i byli wystawiani na liczne próby. Biedni i bogaci, sławni i niemal anonimowi. Wszyscy oni – błogosławieni, czyli szczęśliwi. Warto ich lepiej...

Skomentuj artykuł

W sobotę beatyfikacja ks. Stanisława Streicha. Został zamordowany podczas Mszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.