Zrezygnowali z luksusu, a swój zamek zamienili w szpital. Kolejne małżeństwo trafi na ołtarze

Zrezygnowali z luksusu, a swój zamek zamienili w szpital. Kolejne małżeństwo trafi na ołtarze
Fot. freestocks / unsplash.com
KAI / tk

We wrześniu ubiegłego roku w diecezji Saint-Brieuc we Francji rozpoczął się proces beatyfikacyjny Claude’a-Toussaint’a Marot’a i jego żony Marguerite-Marie Piquet de la Motte, znanych jako państwo de La Garaye. To wyjątkowe małżeństwo postanowiło zrezygnować z życia w luksusie, aby poświęcić się działalności na rzecz chorych i ubogich.

Zamienili swój zamek w szpital, aby pomagać innym

Claude i Marguerite de La Garaye przez niemal 50 lat zajmowali się opieką nad chorymi. Swój zamek w Taden przekształcili w szpital. W przebudowanych stajniach urządzono sale na 60 łóżek. Aby sfinansować to charytatywne dzieło, małżonkowie wyprzedali swój majątek.

DEON.PL POLECA



Kształcili się też w dziedzinie medycyny, a także zatrudnili medyków, dzięki czemu placówka miała bardzo dobra reputację w regionie.

Podczas uroczystego rozpoczęcia procesu, 22 września, w kościele św. Maklowiusza (Saint-Malo) w Dinan wskazano na cztery cnoty państwa de La Garaye: wiarę (chcieli służyć Bogu w ubogich, widząc w nich braci w Chrystusie), miłość miłosierną (przejawiała się w konkretnym działaniu o charakterze wręcz heroicznym na rzecz najuboższych), mądrość (radykalny Claude był tonowany przez Marguerite, co przyczyniło się do bardziej sprawiedliwej i trwałej hojności), a także sprawiedliwość (Claude wypłacał odszkodowania tym, którzy ponieśli szkodę, wykazując się w ten sposób silnym poczuciem sprawiedliwości).

Francuskie małżeństwo uosabia ponadczasowy ideał chrześcijański

Biskup Denis Moutel podkreślił znaczenie ich przykładu życia, wskazując na trwały wpływ ich działalności na życie całej wspólnoty. – Uosabiają oni ponadczasowy ideał chrześcijański – stwierdził hierarcha.

Jak dotąd wspólne wyniesienie na ołtarze dotyczyło jedynie trzech par małżeńskich: Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich (ogłoszeni błogosławionymi w 2001 roku), Ludwika i Zelii Martinów (ogłoszeni błogosławionymi w 2008 roku, a świętymi w 2015 roku) oraz Józefa i Wiktorii Ulmów (ogłoszeni błogosławionymi wraz ze swymi dziećmi w 2023 roku). Z kolei w lipcu br. na Malcie zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Henry’ego i Inez Consolanich.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Zrezygnowali z luksusu, a swój zamek zamienili w szpital. Kolejne małżeństwo trafi na ołtarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.