"W środę módlmy się o pokój na wschodzie"

"W środę módlmy się o pokój na wschodzie"
(fot. PAP / EPA / YAHYA ARHAB)
KAI / ml

Patriarchowie Louis Raphaël Sako z Iraku i Grzegorz III Laham z Syrii wspólnie z międzynarodowym stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaapelowali, by w Środę Popielcową modlić się w szczególny sposób o pokój i ofiarować post w intencji pokoju w Ziemi Świętej.

Wojna w Iraku i Syrii przyjęła "apokaliptyczne rozmiary" i wywołała największą katastrofę humanitarną od czasu drugiej wojny światowej, stwierdził patriarcha Sako w liście do wiernych. "Proszę was, módlcie się i pośćcie, prosząc Boga, abyśmy mogli pozostać w naszej umiłowanej ziemi ojczystej, aby i nam dane było zmartwychwstanie z ruin, święto Zmartwychwstania w kraju Abrahama", apelował patriarcha Babilonu.
Od rozpoczęcia wojny przed sześciu laty Syrię opuściło około miliona chrześcijan. Od wejścia wojsk USA w 2003 roku liczba chrześcijan zmalała z 1,1 miliona do 300 tysięcy. Większość z nich schroniła się w krajach sąsiedzkich. Tam, "w obozach uchodźców, niezliczone rzesze dzieci czekają na codzienną kromkę chleba, ale potrzebują także przyszłości, chcą chodzić do szkoły i mieć swoje domy rodzinne. One, podobnie jak ich rodzice i krewni, pragną wrócić do swoich domów", napisał patriarcha chaldejski dodając, że bez pomocy z krajów zachodnich "wielu z nas by umarło, przymierało z głodu lub zimna".
"Ponieważ zbliża się Środa Popielcowa, pragnę was z całego serca prosić o przyłączenie się do dnia postu i modlitwy, w którym wspólnie pragniemy błagać Boga, by zechciał nas wreszcie obdarzyć pokojem, o który od dawna zanosimy nasze modlitwy", napisał w swoim przesłaniu melchicki patriarcha Grzegorz III Laham. Podkreślając, że każdego dnia "kiedy widzimy cierpienia dzieci i ból rodziców, wiara ludzi jest wystawiana na próbę" stwierdził, że "otacza nas nienawiść i śmierć". 
Wspólna akcja patriarchów i Kościoła w Potrzebie przebiega pod hasłem: "Czy chcesz przez jeden dzień nieść wraz z nimi krzyż? W Środę Popielcową pość i módl się za Irak". Akcję propagują także media społecznościowe pod adresami: #fastandpray, #carrythecross i #AshWednesday, gdzie internauci mogą wpisywać swoje intencje modlitewne.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W środę módlmy się o pokój na wschodzie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.