W Tanzanii Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostanie podniesione do rangi narodowego

W Tanzanii Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostanie podniesione do rangi narodowego
(fot. anton shahrai / shutterstock)
KAI / pch

Diecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari w Tanzanii zostanie podniesione do rangi sanktuarium narodowego.

Polski kapłan archidiecezji krakowskiej ks. Wojciech Kościelniak, który od 1990 r. promuje w Tanzanii kult Bożego Miłosierdzia, informuje o tej decyzji tanzańskiej konferencji biskupów w słowach: "Po 27 latach naszych modlitw, pracy i cudach Miłosiernego Boga, nasze marzenie stało się rzeczywistością! Deo gratias!". Odnosi się do decyzji tanzańskiego episkopatu, który podczas czerwcowego zebrania plenarnego zaaprobował decyzję o podniesieniu diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari (w diecezji Musoma) do rangi sanktuarium narodowego.

"Mamy nadzieję, że przyczyni się to do umocnienia wiary tych, którzy będą nawiedzali Sanktuarium, aby skorzystać duchowo" - napisał w wiadomości do ordynariusza diecezji Musoma przewodniczący Konferencji Episkopatu Tanzanii bp Tarcisius Ngalalekumtwa.

Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Tanzanii wiąże się z przybyciem tam w 1990 r. misjonarza z archidiecezji krakowskiej, ks. Wojciecha Kościelniaka. Kapłan już na początku pobytu w tym afrykańskim kraju odkrył, że jego powołanie misyjne związane jest z przekazywaniem lokalnemu Kościołowi nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Podjął starania, by w Kiabakiri w diecezji Musoma, dokąd został posłany, założyć misję, a następnie wybudować sanktuarium poświęcone Miłosierdziu Bożemu.

W 1996 r. budowę świątyni pobłogosławił pierwszy afrykański kardynał - Laurian Rugambwa, który odwiedził lokalną wspólnotę katolików. 3 lipca 1997 r. abp Anthony Mayala zadedykował wybudowany kościół patronom: bł. Pier Giorgio Frassatiemu i św. Gemmie Galgani. W 2000 r. świątynia była jednym z głównych miejsc obchodów jubileuszowych. Rok później została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Starania o to, by stała się sanktuarium narodowym biskup diecezji Musoma Michael Msonganzila rozpoczął w listopadzie 2015 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Tanzanii Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostanie podniesione do rangi narodowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.