"W tym domu urodził się papież Franciszek"

"W tym domu urodził się papież Franciszek"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 lat temu
KAI / mh

"W tym domu urodził się papież Franciszek" - tablicę tej treści odsłonięto w dniu 78. rocznicy jego urodzin. Władze Buenos Aires postanowiły umieścić ją na domu przy ulicy Varela 268 w dzielnicy Flores, w którym urodził się Jorge Mario Bergoglio. Poświęcił ją ks. Gabriel Marronetti, proboszcz parafii św. Józefa, w której przyszły papież odkrył swe powołanie kapłańskie.

Na tablicy znajdzie się napis: "W tym domu urodził się papież Franciszek 17 grudnia 1936 - Parlament Autonomicznego Miasta Buenos Aires - Rok 2014". Odsłonił ją wiceprzewodniczący tego parlamentu Cristian Ritondo wraz z inicjatorem jej umieszczenia, posłem Roberto Quattromano.

Dom, w którym urodził się przyszły papież będzie też częścią do trasy turystycznej, obejmującej miejsca, w których żył i pracował Jorge Mario Bergoglio.

Niedawno historyk Daniel Vargas odkrył, że miejscem urodzenia papieża był dom przy ulicy Varela 268 w dzielnicy Flores, podczas gdy dotychczas w publikacjach dotyczących Jorge Mario Bergoglio podawano, że miało to miejsce w domu przy ulicy Membrillar 531 w tej samej dzielnicy. Odkrycie historyka potwierdził sam papież. Po zapoznaniu się z wynikami jego badań, dwukrotnie w tej sprawie dzwonił do jego biura, przekazując nowe informacje.

Vargas dokonał swego odkrycia w trakcie badań potrzebnych do napisania pracy "El Bautismo del papa Francisco. De Turín a Buenos Aires, el Padre Pozzoli y la salesianidad en el jesuita Jorge Mario Bergoglio" (Chrzest papieża Franciszka. Z Turynu do Buenos Aires - ks. Pozzoli i salezjańskość jezuity Jorge Mario Bergoglio).

Dotarł m.in. do aktu urodzenia przyszłego papieża, z którego wynika, że przyszedł on na świat 17 grudnia 1936 r. o godz. 21.00 w domu przy ulicy Varela 268. Jest to bardzo skromny budynek, obecnie pomalowany na biało, w którym znajdują się trzy małe mieszkania, zajmowane obecnie przez jedną rodzinę i samotnego starszego mężczyznę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W tym domu urodził się papież Franciszek"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.