"W tym ma się zawierać wasza posługa"

"W tym ma się zawierać wasza posługa"
bp Wojciech Polak
KAI / pz

"Jezus wybierał swoich uczniów po to, aby służyli, a nie po to, aby byli obsługiwani przez innych. To jest istota waszej posługi, waszej postawy" - mówił bp Wojciech Polak do alumnów, którym w sobotę 4 maja w katedrze gnieźnieńskiej udzielił święceń diakonatu. W tym roku przyjęło je sześciu kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

W pouczeniu skierowanym do kandydatów bp Polak wskazał na posługi, które będą wykonywać jako diakoni. Jak mówił, uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od czasów apostołów, diakoni są ściśle związani z ołtarzem i będą pełnić dzieło miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza.

DEON.PL POLECA"Niech z Bożą pomocą tak spełniają swój obowiązek, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby mu służono, ale by służyć" - przypomniał gnieźnieński biskup pomocniczy.

Skierował też do wyświęcanych kilka osobistych słów. "Czeka was droga. Wędrowanie dla Jezusa, z zaufaniem, że to On ją zna i będzie was prowadził. Nie wiem dokąd, ale wasze ręce włożone dziś w ręce biskupa świadczą o gotowości pójścia tą drogą, o gotowości waszego życia i waszego serca" - mówił bp Polak.

Przypomniał także kandydatom na diakonów, że posługa, którą przyjmują ma być przede wszystkim służbą - służbą Bogu i Ewangelii.

"Największy uczynek miłosierdzia, uczynek miłości, jaki można dać drugiemu człowiekowi to głoszenie mu zbawienia. W tym ma się zawierać wasza posługa. Pochylając się nad każdym, troszcząc się o chorych, ubogich, słabych, grzesznych, macie nieść im Ewangelię i nadzieję, którą daje Jezus Chrystus" - podkreślił bp Polak, prosząc jednocześnie wyświęcanych, by nigdy nie dali sobie odebrać tej nadziei.

Po pouczeniu kandydaci wyrazili gotowość przyjęcia wszystkich zadań wynikających ze święceń diakonatu. Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpił kulminacyjny moment święceń - nałożenie przez biskupa rąk na głowę każdego z nich. Nowo wyświęceni nałożyli również liturgiczny strój diakona - stuły i dalmatyki, w czym pomogli im alumni, którzy w tym roku przyjmą święcenia kapłańskie. Otrzymali także Księgę Ewangelii i wymienili pocałunek pokoju z bp. Polakiem i kolegami ze starszego rocznika.

W Mszy św. uczestniczyła wspólnota seminaryjna, najbliżsi i przyjaciele diakonów, a także proboszczowi parafii, z których pochodzą. Podczas Eucharystii modlono się za nowo wyświęconych oraz w intencji nowych powołań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W tym ma się zawierać wasza posługa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.