W tym roku na Jasną Górę wejdą 34 pielgrzymki. Organizatorzy podali szczegóły

W tym roku na Jasną Górę wejdą 34 pielgrzymki. Organizatorzy podali szczegóły
fot. Depositphotos
PAP / pk

Organizatorzy zgłosili w sumie 34 pielgrzymki, które mają w lipcu dotrzeć pieszo lub dojechać na Jasną Górę. Łącznie do Częstochowy przyjdzie w nich, przyjedzie na rowerze, rolkach lub konno ok. 4,9 tys. osób - podał w czwartek tamtejszy magistrat.

Jak wynika z informacji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, poszczególne grupy mają liczyć - według zapowiedzi organizatorów - od kilkunastu do 300 uczestników. Największa w lipcu będzie Piesza Pielgrzymka Góralska, w której mają być cztery grupy po 300 osób.

Jak zaznaczają częstochowscy urzędnicy, zapowiedź i statystyka lipcowych pielgrzymek obejmuje tylko grupy zorganizowane, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy - z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą - i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Nie obejmuje ona pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

"Największej liczby pątników możemy spodziewać się 31 lipca - wtedy do miasta wejdzie 40. Piesza Pielgrzymka Góralska licząca ok. 1200 osób, której poszczególne grupy wyruszą wcześniej z Bachledówki, Lipnicy Małej, Rabki Zdroju i Nowego Targu. Sporo pielgrzymów wejdzie też 15 lipca, gdy do Częstochowy dotrze piesza pielgrzymka poznańska oraz grupy z Gostynia i spod Myślenic" - podał częstochowski urząd.

W lipcu w Częstochowie pojawią się także piesze grupy pielgrzymów m.in. z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Tychów, Radzionkowa, Lędzin oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Spodziewana jest też m.in. konna pielgrzymka z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa - z Wrocławia, biegowa z Tarnobrzegu oraz grupy rowerowe ze Szczecina - Kamienia Pomorskiego, Gdańska, Łasku i Lubomi.

Jak wynika ze sprawozdania przedstawionego na początku roku przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku częstochowskie sanktuarium odwiedziło niespełna milion pielgrzymów. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. W całym 2020 r. do Częstochowy przybyło 120 ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych związanych z pandemią, zorganizowano je z udziałem reprezentacji wiernych oraz w łączności z Jasną Górą przez media.

Piesze pielgrzymki, których według oficjalnych danych było w 2020 r. 160, wędrowały do Częstochowy albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o ograniczonej liczbie pątników lub w formie reprezentacji kapłanów. Przybyło także wiele mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, nie zgłaszanych w klasztorze. Do Częstochowy przybyło też 130 pielgrzymek rowerowych, 20 biegowych i pielgrzymka konna.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

W tym roku na Jasną Górę wejdą 34 pielgrzymki. Organizatorzy podali szczegóły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.