W Warszawie konferencja Caritas Europa

W Warszawie konferencja Caritas Europa
KAI / drr

Przedstawiciele Caritas 49 krajów starego kontynentu przyjadą do Warszawy na spotkanie regionalne Caritas Europa. Przez trzy dni od 10 do 12 maja rozmawiać będą o sposobach pomocy migrantom oraz osobom dotkniętym przez światowy kryzys gospodarczy. O spotkaniu mówi dla KAI ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, gospodarza konferencji.

Ks. dr Marian Subocz przypomina, że Caritas Europa co roku organizuje spotkania regionalne w różnych częściach Europy. - Kilka lat ubiegałem się o to, by konferencja odbyła się w Polsce, tak się stanie po raz pierwszy - mówi dyrektor Caritas Polska. Przyjedzie do nas 86 osób z 49 krajów Europy, w tym kard. Robert Sarah, przewodniczący papieskiej Rady Cor Unum, czyli papieskiej Caritas. Przybędzie prezydent Caritas Europa Erny Gillen, sekretarz generalny CE Jorge Nuno Mayer, a także przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodriguez Maradiaga.

Tematem tej konferencji jest "Care and Migration" czyli "Opieka i Migracja". Wybrała go Caritas Europa, biorąc pod uwagę także historię Polski - nasi rodacy przez 200 lat z różnych powodów migrowali po świecie. Poza granicami naszego kraju żyje ok. 21 mln ludzi, którzy przyznają się do polskich korzeni.

Współcześnie ludzie migrują w Europie i do Europy, z różnych powodów, uciekając przed konfliktami zbrojnymi, bądź poszukując pracy. Do Polski także przyjeżdżają grupy ludzi, najczęściej uciekinierzy z Czeczenii. Dla emigrantów Caritas otworzyła biura pomocy, obecnie jest ich pięć, które np. w ubiegłym roku pomogły ok. 3 tys. osób. - Oferujemy pomoc psychologiczną, materialną, prawną, by człowiek, który styla się z nieznanym sobie językiem, kulturą, zwyczajami a niekiedy także religią, mógł się odnaleźć w nowym kraju - wylicza ks. Subocz.

Większe doświadczenie z migrantami mają takie "stare" kraje Unii jak Włosi i Francuzi, będą się nim dzielić podczas konferencji. - Od samego początku chrześcijaństwa Kościół starał się otaczać troską obcokrajowców i podkreśla, że każdy człowiek ma prawo żyć w każdym miejscu na ziemi - przypomina ks. Subocz.

Jak informuje dyrektor Caritas Polska, podczas warszawskiego spotkania omawiany będzie światowy kryzysu gospodarczego w kontekście osób, które zostały nim najbardziej dotknięte. Wzrost liczby osób proszących o wsparcie Caritas widać w Hiszpanii, Portugalii, Grecji i we Włoszech. Spotkanie ma również pokazać przedstawicielom Caritas z Albanii czy Armenii polską rzeczywistość - w programie jest m.in. wizyta w domu dla bezdomnych.

W tym roku Caritas Europa obchodzi 40-lecie działalności. Caritas Polska należy do jej struktur od niemal 20 lat. - Wszyscy członkowie CE ściśle współpracują na rzecz ubogich Europy, by zwalczać ubóstwo, zapewniać edukację, dbać o zdrowie i o wolność religijną - zapewnia ks. Subocz. W tych kwestiach Caritas Europa lobbuje w Brukseli, gdzie ma swoja siedzibę.

Caritas członkowskie płaca składkę na rzecz Caritas Europa, ale mogą tez liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach. Tak było dwa lata temu, gdy Polskę dotknęła katastrofalna w skutkach powódź. Caritas Europa zebrała 1,8 mln zł, które przeznaczono na dom dla dzieci niepełnosprawnych w diecezji sandomierskiej i dom dla dzieci z porażeniem mózgowym w opolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Warszawie konferencja Caritas Europa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.