W Warszawie odbyła się uroczysta gala w 50-lecie Komisji KEP ds. Misji
Uroczysta gala z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce po raz pierwszy wręczono medale "Benemerenti in Opere Evangelizationis" honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.
Jedną z nagród otrzymała siostra Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących brazylijskich Indian. Medalem nagrodzono też m.in. Zofię Kusy, ofiarnie pracującą wśród dzieci w slumsach w Brazylii, oraz Szymona Hołownię, założyciela Fundacji "Kasisi", za duchowe i materialne wspieranie misji.
Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż "Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją". Nuncjusz przekazał na ręce bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP, błogosławieństwo Franciszka i srebrny medal pontyfikatu Franciszka.
Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom "za bycie ambasadorami Polski" przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. - Polska dyplomacja ma swoich oficjalnych ambasadorów, ale mamy świadomość, że każda misjonarka i każdy misjonarz jest także reprezentantem Polski na świecie - powiedział Dziedziczak.
W swoim wystąpieniu bp Jerzy Mazur przypomniał, że utworzenie Komisji Misyjnej w 1967 r. było owocem nauczania Soboru o misyjnej naturze Kościoła. Zadaniem Komisji było od początku koordynowanie animacji i formacji misyjnej oraz integracją środowisk misyjnych w Kościele w Polsce.
W początkach swego istnienia Komisja skupiła się na odbudowaniu zniszczonych struktur misyjnych z okresu międzywojennego. Ponieważ otwierały się powoli możliwości posyłania misjonarzy na placówki misyjne, Komisja zajęła się przygotowaniem, wysyłaniem oraz wspieraniem misjonarzy.
- Początki funkcjonowania Komisji Episkopatu Polski ds. Misji były bardzo skromne, jednak dzięki determinacji jej członków dzieło to rozwijało się - podkreślił bp Mazur.
Obecnie, jak poinformował przewodniczący Komisji, na misjach pracują 2032 misjonarki i misjonarzy, a w ciągu 50 lat działalności Komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.
Wśród uczestników gali byli też m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, arcybiskupi i biskupi - członkowie Komisji, a także misjonarze i misjonarki.
Medale "Benemerenti in Opere Evangelizationis" przyznano w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagrodę przyznano trzem osobom bądź instytucjom.
W kategorii "za zasługi w dziele misyjnym" medal otrzymał o. Antoni Koszorz, werbista, za wieloletnią i ofiarną posługę sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz animację i formację misyjną, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Ojciec Antoni Koszorz jest znany środowisku misyjnemu również jako redaktor czasopism misyjnych i organizator Ośrodka Migranta "Fu Shenfu" w Warszawie.
Medal "Benemerenti" w kategorii za zasługi w dziele misyjnym otrzymała także s. Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za gorliwą i pełnią miłości 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących Indian, katechizację dzieci i dorosłych oraz szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w sercu Amazonii w Brazylii.
Trzecią osobą nagrodzoną w Medalem w tej kategorii została Zofia Kusy. Przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w slumsach i ofiarnie katechizowała w archidiecezji Sao Salvator da Bahia w Brazylii.
W kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" kapituła nagrodziła siostrę Annę Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, misjonarce w Zambii (1994-1995), za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą.
Medal przyznano także ks. prałatowi Wacławowi Kuflewskiemu, misjonarzowi w Zambii, byłemu sekretarzowi Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce, twórcy biuletynu misyjnego "Światło Narodów". Ks. Kuflewski był także sekretarzem Komisji ds. Misji oraz delegatem do spraw misjonarzy. Ma szczególne zasługi przy powstaniu Centrum Formacji Misyjnej oraz Instytutu Misyjnego Laikatu w Warszawie oraz propagowaniu tematyki misyjnej poprzez liczne publikacje książkowe.
Trzecią nagrodzoną w tej kategorii została Zofia Bacławska - za wieloletnie ofiarne zaangażowanie w animację misyjną w diecezji i parafii, kolportaż prasy misyjnej, inicjatywy modlitewne, zwłaszcza różańcowe w intencji misji oraz organizację adoracji wieczystej i pomoc materialną dla misjonarzy.
W kategorii za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom medal przyznano Szymonowi Hołowni, założycielowi Fundacji "Kasisi". Uhonorowano go zwłaszcza za realizację wielu projektów pomocowych dla Domu Dziecka w Kasisi prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny oraz cenne inicjatywy na rzecz ubogich dzieci w Zambii.
Medal otrzymali też Irena i Eugeniusz Marszałkowie za wieloletnią troskę o misjonarzy i organizowanie materialnej i duchowej pomocy dla misji, za ofiarowanie cierpienia za misjonarki i misjonarzy, gościnność i wrażliwość na potrzeby misji.
Trzecią osobą uhonorowaną medalem został ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii świętego Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego, za wieloraką duchową i materialną pomoc misjom poprzez cenne inicjatywy pomocowe angażujące zwłaszcza dzieci, młodzież i chorych.
W czwartej i ostatniej kategorii - "informacja medialna" - Kapituła Medalu doceniła redakcje Radia Maryja za stałą, wieloletnią i owocną współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji w dziele animacji i formacji misyjnej wiernych Kościoła w Polsce. Radio Maryja upowszechnia idee misyjne w audycjach radiowych, wywiadach z misjonarzami, transmisjach Mszy św. i katechezach.
Medal otrzymała też Redakcja Programów Katolickich Polskiego radia - za wieloletnią współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji i jej agendami w dziele medialnej promocji misji. Redakcja prowadzi animację misyjną poprzez wywiady z misjonarzami oraz reportaże z działalności misjonarzy w ich miejscach posługi. Transmituje również uroczystości i wydarzenia misyjne.
Kapituła przyznała Medal za zasługi w dziedzinie informacji medialnej Tygodnikowi Katolickiemu "Niedziela". Tygodnik od lat systematycznie informuje opinię publiczną w Polsce o misyjnym dziele Kościoła, bierze aktywny udział w animacji i formacji misyjnej prowadzonej przez agendy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Kapituła uhonorowała też Medalem "Benemerenti" Roberta Nogę za zasługi w propagowaniu misji oraz pozyskiwanie i formację wolontariuszy misyjnych w mediach poprzez stronę internetową, filmy oraz programy radiowe i telewizyjne.
Ponadto medale przyznano trzem księżom arcybiskupom, byłym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym: abp. Edmundowi Piszczowi, abp. Wojciechowi Ziembie i abp. Wiktorowi Skworcowi.
Wieczorem na Jasnej Górze bp Jerzy Mazur poprowadzi rozważania Apelu Jasnogórskiego i odbędzie się czuwanie nocne z racji jubileuszu.
Skomentuj artykuł