W Watykanie obradowali referenci ds. migrantów

W Watykanie obradowali referenci ds. migrantów
(fot. Istvan Csak / Shutterstock.com)
KAI / pk

W Watykanie obradowali odpowiedzialni za kwestie migracyjne w episkopatach krajowych.

Głównym tematem spotkania roboczego w dniach 12-13 czerwca była sytuacja imigrantów w różnych krajach, aktualne ich problemy, szanse krótko- średnio- i długoterminowej pomocy ze strony Kościoła - poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jej sekcją ds. uchodźców kieruje osobiście Franciszek.

Podczas obrad głównie odniesiono się do dokumentu "Global Compact 2018" dla uchodźców i migrantów. Jest ramowa umowa ONZ, której celem jest ustanowienie w przyszłym roku zasad dotyczących przyjmowania uchodźców oraz doprowadzenie do uporządkowanej, bezpiecznej i odpowiedzialnej migracji. Delegaci podjęli też temat wspólnych działań odnośnie pomocy dla uchodźców, które powinny kierować się czterema zaproponowanymi przez papieża wytycznymi: "przyjąć, chronić, wspierać i integrować".

Zgodzono się co do potrzeby zwalczania przyczyn migracji i pomocy na miejscu. "Pewna i odpowiedzialna migracja ma miejsce wtedy, gdy ludzie są naprawdę wolni i mogą pozostać w kraju swojego pochodzenia" - czytamy w komunikacie.

W spotkaniu wzięło udział 36 delegatów Konferencji Biskupich z pięciu kontynentów, przedstawiciele watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz papieskich placówek przy agendach ONZ w Nowym Jorku i Genewie.

DEON.PL POLECA

Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka rozpoczęła pracę 1 stycznia 2017 r. Na jej czele stoi pochodzący z Ghany kard. Peter A. Turkson. Powstała ona z połączenia Papieskich Rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowa oraz ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Jej sekcją ds. uchodźców kieruje osobiście Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Watykanie obradowali referenci ds. migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.