W wieku 118 lat zmarła francuska siostra Andre. Była najstarszą osobą na świecie

W wieku 118 lat zmarła francuska siostra Andre. Była najstarszą osobą na świecie
W wieku 118 lat zmarła siostra Andre (fot. Tibo InShape / YouTube.com)
KAI / PAP / tk

W wieku 118 lat 16 stycznia w domu spokojnej starości w Tulonie, na południu Francji zmarła siostra André. Była nauczycielką i pielęgniarką, urodziła się w 1904 roku w regionie Gard we Francji. Od 2021 roku była najstarszą kobietą we Francji i na świecie.

- Umarła o 2 w nocy we śnie. To wielki smutek, ale ona chciała, to było jej pragnienie, by dołączyć do ukochanego brata. Dla niej to wyzwolenie - wyjaśnił David Tavella, odpowiedzialny za komunikację w domu dla osób starszych Sainte-Catherine-Labouré, gdzie mieszkała.

Kim była siostra André?

Siostra André urodziła się 11 lutego 1904 w rodzinie hugenotów jako Lucile Randon, a jej dziadek był pastorem. W wieku 12 lat rozpoczęła pracę jako opiekunka dzieci, później była nauczycielką domową. Wśród jej pracodawców była m.in. znana rodzina producentów samochodów Peugeot.

Mając 19 lat przeszła na katolicyzm, a w wieku 40 lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) w Paryżu, przyjmując męskie imię André (Andrzej; forma żeńska brzmiałaby Andrée). Chciała w ten sposób udobruchać swego brata o tym imieniu, któremu nie podobało się jej powołanie zakonne.

Zakonnica pracowała 28 lat w szpitalu w Vichy, opiekując się osobami starszymi sierotami, po czym sama wycofała się do domu opieki w Les Marches w Sabaudii. Stamtąd w 2009, w wieku 105 lat, przeniosła się do Tulonu na południu Francji, do prowadzonego tam przez jej zgromadzenie domu pw. św. Katarzyny Labouré.

Sekret na długowieczność

Od 2017 roku była najstarszą Francuzką, a od 2019 roku najstarszą Europejką. Od kilku lat nie ukrywała pewnego znużenia: chciała „wycofać się z tej sprawy”. Ale „dobry Bóg mnie nie słyszy”, zwierzyła się agencji AFP, która spotkała się z nią na dłużej w styczniu 2022 roku.

Według AFP specjaliści byli zgodni co do tego, że siostra Andre przed śmiercią była najstarszą żyjącą osobą, której data urodzenia została zweryfikowana. Była także wpisana do Księga Rekordów Guinnessa po tym, gdy 25 kwietnia ub.r. w wieku 119 lat zmarł Japończyk Kane Tanaki.

Przybita do wózka inwalidzkiego, niewidoma, siostra André żałowała, że straciła część swoich fizycznych możliwości. - Mówią, że praca zabija, ale to właśnie praca utrzymała mnie przy życiu, pracowałam do 108 roku życia - mówiła w kwietniu 2022 roku.

Źródło: KAI / PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anna Maria Pudełko AP

Zrozumieć siebie i to, czego chcemy od życia; pogodzić wpisaną w kobiecą naturę delikatność z pewnością siebie; być kobietą szczęśliwą. Jak to osiągnąć? Modlitewne wezwania zawarte w Litanii Loretańskiej mogą stać się drogowskazami, dokąd w...

Skomentuj artykuł

W wieku 118 lat zmarła francuska siostra Andre. Była najstarszą osobą na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.