W wolność religijną godzi nie tylko przemoc

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Utożsamianie wolności z relatywizmem czy wojującym agnostycyzmem i poddawanie w wątpliwość możliwości poznania prawdy są wśród przyczyn aktów nienawiści względem wyznawców Chrystusa. Zwrócił na to uwagę watykański sekretarz ds. relacji z państwami na rzymskim spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęconym przeciwdziałaniu takim aktom wobec chrześcijan. We wczorajszej dyskusji panelowej wzięli udział przedstawiciele 56 krajów członkowskich OBWE z Europy, Azji Środkowej i Ameryki Północnej.

Abp Dominique Mamberti przytoczył słowa z papieskiego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju", że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary". Choć większość tych aktów miało miejsce poza terenem państw należących do OBWE, to jednak doroczny raport działającego w ramach tej organizacji, mającego siedzibę w Warszawie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka wskazuje, że tam również wzrasta taka nietolerancja. W przynajmniej 12 z tych krajów doszło w tym roku do przemocy względem chrześcijan, szczególnie w Kosowie i Albanii, ale także w Hiszpanii, Belgii, Austrii i Francji - zarówno wobec osób duchownych, jak kościołów. Watykański "minister spraw zagranicznych" wyjaśnił, że wolność religijna dotyczy nie tylko kultu, ale też prawa do głoszenia wiary, wychowywania zgodnie z nią, nawracania i wkładu wierzących w debatę polityczną. Benedykt XVI stale przestrzega przed relatywizmem i spychaniem religii na margines życia publicznego jako sprzecznymi z ludzką godnością - podkreślił abp Mamberti.

Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał z uznaniem rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przyjętą w lipcu w Belgradzie. Postuluje ona debatę nad dyskryminacją chrześcijan w państwach należących do tej organizacji. Abp Mamberti podkreślił wdzięczność Stolicy Apostolskiej dla OBWE i jej krajów członkowskich za ich reakcje na krwawe prześladowania za wiarę w Chrystusa w innych częściach świata. Wyraził nadzieję, że organizacja będzie odtąd systematycznie zajmować się zapobieganiem nietolerancji wobec chrześcijan na jej obszarze.

Organizatorem rzymskiego spotkania była Litwa, która przewodniczy obecnie w OBWE. Przemawiając na jego otwarcie, litewski wiceminister spraw zagranicznych Evaldas Ignatavičius wskazał na konieczność ochrony prawnej dla wolności religijnej. Przypadki jej naruszania winny uwzględnić kodeksy karne poszczególnych krajów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W wolność religijną godzi nie tylko przemoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.