Walentynkowe rekolekcje dla małżeństw

Walentynkowe rekolekcje dla małżeństw
(fot. vladdythephotogeek / flickr.com)
9 lat temu
KAI / slo

Doroczne rekolekcje dla par małżeńskich - "Róża dla małżeństw", rozpoczną się dzisiaj wieczorem w klasztorze księży filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. Uczestniczący w nich małżonkowie, oprócz wspólnej modlitwy, będą mieli okazję wysłuchać katechez oraz wziąć udział w zajęciach warsztatowych i w tradycyjnej zabawie walentynkowej.

Tegoroczna "Róża dla małżeństw" odbędzie się na Świętej Górze w dniach 10-12 lutego, w weekend poprzedzający wspomnienie św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych. Podczas niej przybliżone zostaną jej uczestnikom sylwetki małżeństw występujących w Piśmie Świętym, a także tematyka tegorocznego roku duszpasterskiego, przeżywanego w polskim Kościele pod hasłem: "Kościół naszym domem". Rekolekcje poprowadzi ją ks. Dariusz Dąbrowski COr, wicesuperior tutejszej kongregacji filipinów i proboszcz świętogórskiej parafii, który w 2003 r. zapoczątkował tradycję tych małżeńskich spotkań.

- Na nasze rekolekcje przyjeżdżają pary w różnym wieku i z różnym stażem małżeńskim, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i umocnić swoją więź z Chrystusem i między sobą" - wyjaśnia KAI ks. Dąbrowski dodając, że uczestnicy rekolekcji biorą udział w konferencjach, których tematyka związana jest z miłością, małżeństwem, wiarą i rodziną, i które prowokują do późniejszej dyskusji. "A wszystko to pod czujnym i pełnym miłości spojrzeniem Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, która patronuje tutaj małżonkom i zakochanym w znaku róży - kwiatu miłości - dodaje filipin.

Jak zapewnia prowadzący rekolekcje, nie brakuje na nich okazji do wspólnej modlitwy i rozmów, na które często na co dzień w rodzinach brakuje czasu. Bardzo ważnym momentem "Róży dla małżeństw" jest także uroczysta Msza św. połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. A ponieważ założyciel pierwszego Oratorium w Rzymie św. Filip Neri (1515-1595) był uznawany za najradośniejszego ze świętych, więc na rekolekcjach nie może zabraknąć również zabawy, która jest nawiązaniem do wesela i odbywa się po wspomnianej Eucharystii.

Na odbywające się na Świętej Górze rekolekcje małżonkowie mogą przyjechać ze swoimi dziećmi. Podczas spotkań i konferencji dla rodziców mają one zapewnioną dobrą opiekę, pozostaje jednak też sporo okazji do rodzinnego spędzenia czasu.

Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zostało założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Z kolei od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.

W tym roku sanktuarium na Świętej Górze przeżywa też swój Rok Jubileuszowy 500-lecia uznania przez Kościół cudowności tutejszego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Jest on związany z podpisaniem w 1512 r. przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego dekretu potwierdzającego autentyczność dokonujących się w tym miejscu cudów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Walentynkowe rekolekcje dla małżeństw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.