Warszawa: artyści, kapucyni i Caritas nakarmią bezdomnych

Warszawa: artyści, kapucyni i Caritas nakarmią bezdomnych
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Artyści, aktorzy, dziennikarze wraz z Fundacją Kapucyńską i przy wsparciu Caritas Polska nakarmią bezdomnych. Talerz zupy otrzymają od m.in. Radosława Pazury, Doroty Choteckiej, Michała Koterskiego, Katarzyny Ankudowicz i wielu innych.

To kolejna odsłona akcji "Artyści dla bezdomnych" organizowanej po raz piąty przez Fundację Kapucyńską i Braci Mniejszych Kapucynów.

15 czerwca, w sobotę, dziedziniec klasztorny przy ul. Miodowej 13 stanie się miejscem wspólnego spędzania czasu bezdomnych i wspierających ich artystów przy posiłku i podczas koncertów.

Pomysł na akcję organizatorzy zaczerpnęli z historii patrona fundacji. Błogosławiony Anicet Kopliński w dwudziestoleciu międzywojennym wspierał ubogich i bezdomnych, organizując dla nich żywność i ubrania. Dzięki inicjatywie kapucynów, w tym brata Aniceta, powstała na Annopolu kuchnia dla najuboższych Warszawiaków wydająca 8 tys. posiłków dziennie. Bracia Kapucyni postanowili kontynuować to dzieło. Obecnie przy klasztorze kapucynów na ul. Kapucyńskiej 4 działa Fundacja Kapucyńska wraz z jadłodajnią prowadzoną przez braci kapucynów, w której od 25 lat wolontariusze gotują zupę dla około 250 - 300 osób dziennie.

DEON.PL POLECA

Dom bł. Aniceta został oddany do użytku 1 września 2018 r. Na ostatnim etapie budowy zabrakło środków na jej dokończenie. Kapucyni nie mogli jednak pozbawić osób bezdomnych codziennego jedzenia. Musieli jak najszybciej otworzyć jadłodajnię, więc, ryzykując wszystko co mają, zaciągnęli kredyt. Cały czas próbują spłacać zobowiązanie, jednak potrzebują pomocy, stąd szerokie wsparcie m.in ze strony artystów.

W Domu bł. Aniceta - oprócz kuchni z zapleczem i stołówki - znajduje się magazyn z odzieżą, punkt medyczny oraz organizowane są spotkania wieczorne: środowe spotkanie z kulturą, czwartkowe spotkanie wspólnoty modlitewnej i piątkowa manufaktura. Wszystko po to, aby realnie wspierać i pomagać osobom w kryzysie bezdomności i tym, którzy żyją w ubóstwie.

Akcja "Artyści dla bezdomnych" nawiązuje do szczególnie celebrowanych imienin bł. Aniceta Koplińskiego. Tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i w sobotnie przedpołudnie dziedziniec klasztorny wypełni się ludźmi wrażliwymi na los drugiego człowieka - bez względu na swój status społeczny. W jednym miejscu zgromadzą się ubodzy, bezdomni, artyści, dziennikarze, zakonnicy i wszyscy ci, którzy będą chcieli wziąć udział w tym wydarzeniu. W tym roku odbędzie się ono 15 czerwca.

Po przywitaniu gości, o godz. 11.30 rozpocznie się wydawanie zupy, którą nalewać będą goście specjalni. Na godz. 12.15 przewidziano część artystyczną. Wysłuchamy koncertów świetnych  muzyków i zespołów. Wystąpią: Waldek Bieniak, Teściowa Śpiewa, Zespół Policjantów, Pelikan, Wieczny, Tula Moda, Orkiestra Warszawsko-Lubelska, będzie również pokaz baniek mydlanych i pokaz swinga. Całe wydarzenie poprowadzi Radosław Pazura.

Na sobotnie wydarzenie może przyjść każdy - Fundacja Kapucyńska i Bracia Mniejsi Kapucyni zapraszają wszystkich zainteresowanych do wspólnego posiłku. W tegorocznej piątej już edycji zachęcamy mieszkańców Warszawy do przyniesienia i podarowania bezdomnym ciasta.

Aby uratować Kapucynów, którzy nie bali się podjąć ryzyka dla dobra bliźniego, Caritas Polska zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w to wyjątkowe dzieło pomocy. Każdy z nas może zostać fundatorem tego niezwykłego miejsca dla bezdomnych i potrzebujących.

Aby wesprzeć akcje wyślij sms o treści OBIAD na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Zbiórka środków z sms potrwa do 31 grudnia 2019 r.

Caritas Polska jest partnerem akcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: artyści, kapucyni i Caritas nakarmią bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.