Warszawa: dzień modlitwy za Kościół w Wietnamie. Bp Kamiński: bycie uczniem Jezusa to wielkie wybraństwo

Warszawa: dzień modlitwy za Kościół w Wietnamie. Bp Kamiński: bycie uczniem Jezusa to wielkie wybraństwo
(katedra Chrystusa Króla w Nha Trang, fot. saiko3p / shutterstock)
kai / pch

Centralne obchody Dnia Modlitwy za Kościół w Wietnamie w Warszawie odbyły się w kościele św. Jadwigi Śląskiej na stołecznym Żeraniu, gdzie księża werbiści posługują migrantom i uchodźcom.

W czasie uroczystości miało miejsce wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Dung-Lac, jednego z 117 męczenników wietnamskich. Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński. Liturgia sprawowana była w języku polskim i wietnamskim.

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że chrześcijanin powinien być człowiekiem sprawiedliwym. - Trzeba by nasze życie zawsze było zgodne z Bożym prawem zawartym zarówno w przykazaniach, w błogosławieństwach, jak i całej nauce Jezusa Chrystusa oraz w tym, co pokazał nam swoim życiem - powiedział duchowny. Jako przykład wierności Bogu wskazał postać św. Andrzeja Dung-Lac, jednego z 117 męczenników wietnamskich. - On jest najpiękniejszą i najszlachetniejszą wizytówką narodu wietnamskiego. Bycie uczniem Jezusa to wielkie wybraństwo - mówił bp Kamiński.

Przyznał, że życie emigranta jest często niezwykle trudne, zwłaszcza w kraju różnym kulturowo. - Mając jednak świadomość, że pośród was jest ktoś tak wielki, "Przyjaciel Jezusa Chrystusa", to dodaje siły by trwać przy Bogu i wypełniać swoje powołanie - powiedział biskup warszawsko-praski. Podziękował jednocześnie wspólnocie wietnamskiej za relikwie św. Andrzeja Dung-Lac’a.

Przygotowaniem do wprowadzenia relikwii w parafii była trwająca od początku września nowenna. Po każdej niedzielnej Mszy św. cała wspólnota modliła się za Kościół w Wietnamie, oraz członków tej narodowości mieszkających w na terenie Polski. W nowenną włączyło się też kilka parafii, nie tylko z naszego dekanatu - powiedział O. Krzysztof Łukaszczyk SVD.

Opiekę nad parafią św. Jadwigi od początku września 2017 roku sprawują misjonarze werbiści. Abp Henryk Hoser powierzył im to miejsce z myślą o pracy z imigrantami w stolicy.

Oprócz Mszy św. w języku wietnamskim, sprawowana jest w świątyni coniedzielna liturgia w języku ukraińskim, oraz raz w miesiącu po chińsku.

Polska jest czwartym co do wielkości po Francji, Niemczech i Czechach skupiskiem Wietnamczyków w Europie. Stanowią oni drugą pod względem liczebności grupę cudzoziemców w kraju po Ukraińcach. Najwięcej ich osiedliło się w Warszawie i jej okolicach. Na początku katolicy wietnamscy modlili się w dwóch małych kapicach: w Wólce Kosowskiej, oraz przy centrum handlowym na ul. Marywilskiej.

Kościół katolicki w Wietnamie do dziś jest prześladowany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: dzień modlitwy za Kościół w Wietnamie. Bp Kamiński: bycie uczniem Jezusa to wielkie wybraństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.