Warszawa: katoliccy przedsiębiorcy o potrzebie formacji swojego środowiska

Warszawa: katoliccy przedsiębiorcy o potrzebie formacji swojego środowiska
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

O potrzebie bardziej pogłębionej formacji oraz integracji swojego środowiska rozmawiali katoliccy przedsiębiorcy i wspierający ich duszpasterze na spotkaniu zorganizowanym w poniedziałek w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Omówiono na nim także polskie tłumaczenie dokumentu Kongregacji Nauki Wiary na temat oceny etycznej niektórych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego.

Otwierając spotkanie abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, zaznaczył, że zarówno Duszpasterstwo Przedsiębiorców „Talent”, jak i Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res" mają już długie doświadczenie działania, ale potrzeba pomyśleć o integracji i większej opiece duszpasterskiej dla przedsiębiorców. Dlatego wniósł o powołanie delegata Episkopatu do relacji z tym środowiskiem.

- Bardzo dobrze, że takie duszpasterstwa funkcjonują. To jest oddolny ruch, choć dopiero teraz, gdy jest już was tak liczna grupa, zaczynamy myśleć o zbudowaniu jakiejś struktury. Ale dobrze, że nie jest odwrotnie: że najpierw tworzy się strukturę a potem wymaga, aby coś na dole się działo - dodał abp Kupny.

Podczas spotkania omówiono polskie tłumaczenie dokumentu Kongregacji Nauki Wiary pt. „Kwestie ekonomiczne i finansowe. Uwagi w kwestii oceny etycznej niektórych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego”.

W obliczu zmian dokument ten może być jeszcze jednym głosem Kościoła podkreślającym moralne aspekty życia gospodarczego. Dostrzega on m.in. konieczność istnienia nie tylko mechanizmów regulujących dynamikę rynkową, ale także systemu wartości etycznych, który wpływałby na dobrobyt poprzez jakość relacji międzyludzkich, których żaden mechanizm ekonomiczny nie jest w stanie wytworzyć.

Obecnie, wiele osób działających w różnorakich przestrzeniach ludzkiej aktywności, także ci działający w przestrzeni ekonomiczno-finansowej, widzi potrzebę zakorzenianie swojej aktywności w etyce. Przestrzeń ekonomiczno-finansowa ujawnia konieczność powiązania wiedzy technicznej z ludzką mądrością, powiązania, bez którego, z jednej strony, każde ludzkie działanie degraduje się, a z drugiej, dzięki któremu działanie to może zmierzać w kierunku rzeczywistego i integralnego dobra człowieka.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali Jego...

Skomentuj artykuł

Warszawa: katoliccy przedsiębiorcy o potrzebie formacji swojego środowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.