Warszawa: modlitwy w synagodze, meczecie i kościele

(fot. Centrum Myśli Jana Pawła II)
Centrum Myśli Jana Pawła II / psd

Z okzaji 30.rocznicy zainicjowanego przez Jana Pawła II spotkania międzyreligijnego w Asyżu, które po raz pierwszy odbyło się 27 i 28 października 1986 roku. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na "warszawski Asyż" - międzyreligijne modlitwy i koncerty.

Koncerty poprzedzi międzyreligijna modlitwa o pokój. W środę 26 października o godz. 17.30 taką modlitwę poprowadzi mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Nedal Abu Tabaq w meczecie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie w Al. Bohaterów Września 23. O godz. 18.00 na modlitwę o pokój zaprasza do synagogi im. Nożyków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie przy ul. Twardej 6 rabin Michael Schudrich. Również o godz. 18.00 modlitwa o pokój zabrzmi w kościele pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym, gdzie poprowadzi ją Wspólnota Sant’Egidio oraz ks. Grzegorz Michalczyk.

DEON.PL POLECA

Modlitwę i koncerty wspiera kampania plakatowa - w warszawskich klubokawiarniach pojawi się wspólne przesłanie trzech religii: "Jesteśmy razem, aby się modlić o pokój". Wolontariusze Centrum Myśli Jana Pawła II będą rozdawać warszawiakom materiały skłaniające do refleksji nad rolą pokoju w naszym życiu indywidualnym i wspólnotowym.

30 lat temu w Asyżu Jan Paweł II powiedział: "Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci" - zaznaczył. Dodał także: "W obliczu tego problemu dwie rzeczy wydają się mieć najwyższą wagę i obie są wspólne nam wszystkim. Pierwszą z nich jest (…) nakaz przezwyciężenia egoizmu, chciwości i ducha zemsty. Drugą wspólną sprawą jest przekonanie, że osiągnięcie pokoju przekracza ludzkie siły (…) dlatego każdy z nas modli się o pokój".

Koncerty - 26-27 października, ul. Foksal 11

W środę 26 października o godz. 19.00 usłyszymy koncert "Salam". Weźmie w nim udział: imam Warszawy - Nadżib Al Saba Hi, obdarzony niezwykłym głosem Jemeńczyk, który będzie śpiewał wybrane wersety z Koranu najbliżej oddające "ducha Asyżu", a towarzyszyć mu będzie dwóch muzyków: Mateusz Szemraj - wirtuoz gry na arabskiej lutni oud oraz wybitny syryjski perkusjonalista Adeb Chamoun. Swoimi niezwykłymi, raz dynamicznie porywającymi, to znów pełnymi filozoficznej melancholii, partiami mistrzowskich improwizacji będą towarzyszyć śpiewnym melorecytacjom imama.

O godz. 20.30 rozpocznie się "Noc Nigunów", usłyszymy zespół Vocal Varshe oraz Adeba ChamounaVocal Varshe - Anna Woźnicka (sopran), Olga Wądołowska (mezzosopran), Kuba Sitarski (tenor) - to znakomite trio wokalne, którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie. Towarzyszyć im będzie Adeb Chamoun. Wspólnie zafascynowała ich nieskrępowana, transowa energia i głęboki mistycyzm zawarty w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów: sylabicznych pieśniach bez słów - nigunów oraz w ich tanecznej odmianie rikudach. To właśnie "schody do nieba", specyficzna modlitwa przy pomocy której, w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi docierają do najwyższej komnaty Boga.

Kolejnego dnia, w czwartek 27 października o godz. 19.00 w kamienicy przy ul. Foksal 11 odbędzie się koncert Konrada Kucza "A.D. 966". Konrad Kucz jest uznanym kompozytorem i multiinstrumentalistą reprezentującym polską scenę muzyki elektronicznej. Towarzyszą mu wiolonczeliści: Mateusz Kwiatkowski i Łukasz Dudziński. Projekt "A.D. 966" powstał specjalnie na rocznicę Chrztu Polski.

"A.D. 966" - to rodzaj nowatorskiej symfonii, w której elektronika spotyka się z preparowanym brzmieniem chorału gregoriańskiego, a akustyczne instrumenty przywołują wpływy polskiej klasyki muzyki współczesnej (Kilar, Szymanowski, Górecki). To głęboko refleksyjny, poruszający materiał muzyczny, o którym sam autor mówi: "moim zamiarem było, aby ta kontemplacyjna muzyka stała się swoistym impulsem ku duchowemu odrodzeniu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: modlitwy w synagodze, meczecie i kościele
Komentarze (1)
ET
eliasz tiszbita
22 października 2016, 13:10
a w kościele protestanckim? kościoły takie chętnie zaproszą.... by niepelnosprawny,org