Warszawa: Rozpoczęła się 26. Centralna Droga Krzyżowa

Warszawa: Rozpoczęła się 26. Centralna Droga Krzyżowa
Fot. PAP/Piotr Nowak
PAP / tk

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 zaczęła się Centralna Droga Krzyżowa, którą ulicami stolicy prowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wraz z nim idzie grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.

Wcześniej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wziął udział w liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Jana Chrzciciela.

Po godz. 20.00 wierni wyruszyli sprzed kościoła akademickiego św. Anny na pl. Teatralny, skąd przejdą na pl. Piłsudskiego, a potem wrócą Krakowskim Przedmieściem pod kościół św. Anny. Tam kard. Nycz wygłosi słowo pasterskie.

DEON.PL POLECA

Na czele niesiony jest wielki krzyż. Będą go kolejno nieść przedstawiciele różnych środowisk, m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, strażacy, żołnierze, policjanci i radni. Przy każdej stacji drogi krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołącza do grupy niosącej krzyż. Podczas nabożeństwa śpiewane są pieśni po polsku i po ukraińsku.

Rozważania, odczytywane przy kolejnych czternastu stacjach Męki Pańskiej, przedstawiających ostatnią drogę Jezusa Chrystusa, przygotował Wojciech Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. W tym roku ich tematyka dotyka miłosierdzia Bożego, w kontekście wojny w Ukrainie.

Po raz pierwszy drogę krzyżową na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 r.

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu – to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy św. Centrum liturgii wielkopiątkowej to uroczysta adoracja krzyża. Często tego dnia odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym grobie Jezusa aż do Wielkiejnocy.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Aschenbrenner SJ, Jerzy Lech Kontkowski SJ

Rachunek sumienia jest spotkaniem, podczas którego patrzymy na nasze codzienne życie oczyma Chrystusa i z Chrystusem. Jest to więc doświadczenie Boga w wierze. Rachunek sumienia nie jest sposobem na uzdrowienie siebie, nie jest metodą samodoskonalenia....

Skomentuj artykuł

Warszawa: Rozpoczęła się 26. Centralna Droga Krzyżowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.