Warszawa: wielkopostne kościoły stacyjne

Warszawa: wielkopostne kościoły stacyjne
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

W Wielkim Poście warszawiacy będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach stacyjnych w czterdziestu kościołach obu diecezji. Idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych - każdy kościół jest "stacją" jednego dnia Wielkiego Postu - ruszyła w Warszawie w zeszłym roku. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowanie wiernych.

Arcybiskupi warszawscy - kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser, napisali w tym roku wspólny komunikat, w którym zachęcają do udziału w liturgii kościołów stacyjnych. "Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boże i go doświadczać" - napisali hierarchowie, przytaczając słowa papieża Franciszka.

Specyfiką tegorocznego Wielkiego Postu, która wpłynie też na wyjątkowy charakter liturgii kościołów stacyjnych, jest Jubileusz Miłosierdzia i Jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski. W kościołach stacyjnych będą pełnili swoją posługę misjonarze miłosierdzia, mający od Ojca Świętego władzę przebaczenia grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej.

W obu diecezjach wybrano 40 świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu. 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest "stacją" jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Na przykład, kościołem stacyjnym dla Środy Popielcowej jest zawsze kościół Najświętszego Zbawiciela, a dla następującym po niej czwartku kościół Bogurodzicy Maryi przy Powstańców Śląskich.

DEON.PL POLECA

Każdego dnia w wyznaczonym kościele obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie w godz. 6.00-21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia bądź Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie Żale.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00. Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele.

Warszawskim kościołem stacyjnym w Środę Popielcową jest kościół Najświętszego Zbawiciela. O godz. 20.00 Mszy św. będzie tam przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wybór kościoła ma związek z tragicznymi wydarzeniami z sierpnia 1946 r. Wydobyto wtedy z warszawskiego krematorium 6 ton prochów spalonych ludzkich zwłok i zgromadzono je w śródmiejskim kościele, a warszawiacy opłakiwali i żegnali tam prochy pomordowanych mieszkańców.

Idea kościołów stacyjnych w Warszawie ruszyła w zeszłym roku. Zainteresowanie wiernych przerosło wszelkie oczekiwania. - Dla każdej z parafii "stacyjnych" było to święto - podkreśla ks. Tadeusz Sowa, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i moderator Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. - Ponadto, była grupa wiernych, którzy co dzień chodzili od kościoła do kościoła. W efekcie, w nabożeństwach, adoracjach i Mszach św. wszędzie licznie uczestniczyli wierni - dodaje kapłan. Jak podkreślają duszpasterze, szczególnie dużo osób przystępowało do spowiedzi.

Sama tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. W poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się - i spotykają - każdego dnia w innym kościele na specjalnej liturgii. Do dziś najbardziej wymownym znakiem w Rzymie jest pierwszy kościół stacyjny, w Środę Popielcową, którym jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. To tam przeważnie papież odprawia Mszę św. rozpoczynającą Wielki Post i posypuje głowy wiernych popiołem. Zwyczaj codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy i dziś. Jemu poświęciła wydaną przed trzema laty książkę "Rzymskie pasje" była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Idea kościołów stacyjnych nie jest w Warszawie nowa. To tu powstało i upowszechniło się pasyjne nabożeństwo Gorzkich Żali, które przez dziesięciolecia odprawiane było stacyjnie w poszczególnych kościołach Starego Miasta w kolejne dni tygodnia. To m.in. z tego powodu wśród kościołów stacyjnych nie ma - z wyjątkiem bazyliki św. Krzyża - świątyń z Krakowskiego Przedmieścia. Kościoły Starego Miasta będą kościołami stacyjnymi podczas następującego po Wielkim Poście Wielkiego Tygodnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: wielkopostne kościoły stacyjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.