Warszawa: wręczono Nagrody TOTUS

Warszawa: wręczono Nagrody TOTUS
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / mh

Pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego - to tegoroczni laureaci Nagród Totus. Uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych corocznie w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" odbyła się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrody - w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej - przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.

DEON.PL POLECA
W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nagrodę otrzymała Barbara Wachowicz - pisarka, która propaguje polski patriotyzm, wiarę, postawy honoru i prawości. Autorka pasjonujących tekstów o życiu, twórczości, tajemnicach Wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, oraz o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa.

W tej kategorii wyróżnienie specjalne otrzymał abp Alfons Nossol - arcybiskup senior diecezji opolskiej, wybitny ekumenista. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, współtwórca kwartalnika "Fronda"; Andrzej Horubała - pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny i prof. Wojciech Kurpik - wybitny konserwator dzieł sztuki, b. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" nagrodę otrzymał: ks. Andrzej Dziedziul MIC, duszpasterz Forum Hospicjów Polskich oraz dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Od 1998 r. prowadzi Hospicjum Domowe w Warszawie, które obejmuje opieką miesięcznie ok. 300 chorych i ich rodziny. Sam angażuje się szczególnie w pomoc duchową dla osób umierających i dla rodzin w żałobie. Od wielu lat inicjuje nieodpłatne kursy dla wolontariuszy hospicyjnych, dla młodzieży szkolnej, dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów i kapelanów hospicyjnych.

W tej kategorii nominowanymi byli także: Polska Akcja Humanitarna - organizacja pozarządowa założona przez Janinę Ochojską i Fundacja "Dom Nadziei" - założona przez Misjonarzy Świętej Rodziny organizacja pozarządowa prowadząca działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nagrodę odebrał Jacek Moskwa - wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu dla TVP, Polskiego Radia, "Rzeczpospolitej" i Radia "Zet". W dużej mierze dzięki jego relacjom Polacy mogli śledzić pontyfikat swojego rodaka. Towarzyszył Papieżowi w kilkunastu zagranicznych pielgrzymkach. W 2002 r. znalazł się w grupie 14 watykanistów z różnych krajów, zaproszonych jako autorzy rozważań Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, prowadzonej przez Ojca Świętego. Jest autorem ważnych książek o Janie Pawle II.

W tej kategorii nominowani zostali także: Krzysztof Tadej - dziennikarz, publicysta i dokumentalista Telewizji Polskiej, autor szeregu filmów i książek o Janie Pawle II; prof. Bogdan Chazan - ginekolog położnik, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie; Stowarzyszenie 10 czerwca - powstałe w styczniu 2006 w Krakowie w celu krzewienia dziedzictwa Jana Pawła II i ks. Robert Skrzypczak - kapłan archidiecezji warszawskiej, który przygotował m.in. publikację "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień".

W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" nagrodzono Sekcję Polską Radia Watykańskiego, która od ponad 70 lat konsekwentnie i skutecznie łączy podawanie informacji z formacją katolicką. Profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.

W tej kategorii nominację do Nagrody Totus otrzymali: Katolicka Agencja Informacyjna - druga co do wielkości agencja religijna w Europie; redakcja "Małego Gościa Niedzielnego", redakcja dominikańskiego miesięcznika "W drodze" oraz redakcja miesięcznika "Więź".

Na Galę przybyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Prymas senior kard. Józef Glemp, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, abp-senior Tadeusz Gocłowski, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, bp Piotr Jarecki a także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Przyznająca Nagrody TOTUS Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: wręczono Nagrody TOTUS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.