Sekcja Polska RV laureatem nagrody TOTUS

Sekcja Polska RV laureatem nagrody TOTUS
o. Tadeusz Cieslak SJ (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / mh

Sekcja Polską Radia Watykańskiego została laureatem Nagrody "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Nagrodę przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia wręczono dziś podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Sekcja Polska Radia Watykańskiego od ponad 70 lat konsekwentnie i skutecznie łączy podawanie informacji z formacją katolicką. Profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.

Sekcja Polska Radia Watykańskiego (SPRV) zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r. - 7 lat od powstania rozgłośni papieskiej. Od początku jej kierownictwo powierzono jezuitom. W okresie drugiej wojny światowej audycje w języku polskim stały się ważnym narzędziem w informowaniu światowej opinii publicznej o prawdziwym obliczu hitlerowskiej i sowieckiej okupacji. Po wojnie sporo miejsca poświęcano komunikatom Papieskiego Biura Informacyjnego, o poszukiwaniu osób zaginionych.

Wraz z zaostrzaniem reżimu rola informacyjna SPRV stawała się coraz poważniejsza. Od 1947 r. rozpoczęto nadawanie codziennych audycji tematycznych, które były jednak regularnie zagłuszane.

DEON.PL POLECA

Na początku lat 60. zwiększyły się możliwości kontaktów między Stolicą Apostolską a episkopatem Polski. Stało się tak m.in. dzięki rozpoczęciu obrad II Soboru Watykańskiego. Na początku lat 70. zacieśniono współpracę z Biurem Prasowym Episkopatu Polski, dzięki czemu powstał stały dział programowy poświęcony wydarzeniom w kraju.

Rok 1978 i wybór bł. Jana Pawła II był kolejnym przełomem w dziejach SPRV. Od 1979 r. rozpoczęto transmisje Mszy św. w języku polskim odprawianych w radiowej kaplicy w niedziele i obowiązujące święta liturgiczne. Zainaugurował ją sam papież 7 stycznia odprawiając dla słuchaczy RV Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej. Nowym zadaniem RV stała się medialna obsługa częstych podróży zagranicznych Ojca Świętego.

RV towarzyszyło także ważnym wydarzeniom początku lat 80., jak powstanie "Solidarności", wizyta w Watykanie delegacji związku (styczeń 1981 r.), zamach na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) i wreszcie wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W tym okresie władze PRL nasiliły zagłuszanie audycji RV.

W 1989 r. SPRV otworzyła w Warszawie "Fundację Przyjaciół Radia Watykańskiego" (FPRV), która była warszawskim biurem korespondenta RV, a jednocześnie instytucją pośredniczącą w kontakcie ze słuchaczami. Zajmowała się m.in. rozprowadzaniem polskojęzycznych materiałów promocyjnych o RV, zagospodarowując w tym celu m.in. fundusze nadsyłane przez słuchaczy. Kierujący Fundacją ś.p. Tomasz Wełnicki przekazywał telefoniczne korespondencje z kościelnych wydarzeń w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem działalności na nowo otwartej w Warszawie nuncjatury apostolskiej. Nawiązano też współpracę z I Polskiego Radia (PR), który był zainteresowany w 1990 r. rozpoczął retransmisją popołudniowego dziennika RV.

Po konsultacji z polskimi biskupami zrezygnowano jednak na początku 1997 r. z transmisji Mszy św. Od 1998 r. przygotowywanie krajowego serwisu dla dziennika RV powierzono Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od 29 września 2012 kierownikiem SPRV jest o. Leszek Gęsiak SJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sekcja Polska RV laureatem nagrody TOTUS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.