Warszawa: zmarł o. Remigiusz Pollak SJ

Warszawa: zmarł o. Remigiusz Pollak SJ
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W Warszawie zmarł jezuita o. Remigiusz Waldemar Pollak SJ, jezuita, rektor sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, dyrektor wydawnictwa Rhetos, organizator pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Pogrzeb odbędzie się 28 kwietnia w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

O. Remigiusz Waldemar Pollak, syn Heleny i Zenona, urodził się 1 października 1952 roku w Ciechanowie. Do zakonu zgłosił się po ukończeniu szkoły średniej i po dwu latach studiów w Akademii Rolniczej w Olsztynie. Nowicjat rozpoczął w roku 1974 w Kaliszu. Następnie studiował filozofię w Krakowie i teologię w Warszawie na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1981 w Warszawie, przez posługę biskupa Bronisława Dąbrowskiego. Zaraz po święceniach został skierowany do Bydgoszczy, gdzie pomagał w parafii i uczył religii. W latach 1983-1985 na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim studiował katechetykę w Rzymie.
Po odbyciu trzeciej probacji w Piotrkowie Trybunalskim, o. Remigiusz został skierowany do Warszawy, do pracy w Centrum Katechetycznym. W tym czasie pełnił również funkcję promotora powołań, prowadził na Bobolanum zajęcia z katechetyki i był dyrektorem Krajowego Centrum Środków Społecznego Przekazu. Profesję o. Pollak złożył w 1987 r. W 1992 r. wyjechał do Rzymu do pracy w Radiu Watykańskim. Po powrocie do kraju, został skierowany do wspólnoty jezuitów przy ul. Świętojańskiej w Warszawie jako jej superior i rektor Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
W 1999 r. został mianowany kapelanem Komendy Głównej Policji i zamieszkał we wspólnocie przy ul. św. Szczepana w Warszawie. Pracował wtedy przy organizacji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. W 2002 został ponownie wysłany do Rzymu, gdzie przez kolejne pięć lat był dyrektorem administracyjnym w Residenza S. Pietro Canisio. W 2007 powrócił do Polski, zamieszkał ponownie w Warszawie przy ul. św. Szczepana, pomagał w parafii i współpracował z Wyższą Szkołą Informatyki Zarządzania i Administracji.
W latach 2009-2013 był dyrektorem Wydawnictwa Rhetos. Od 2010 mieszkał w kolegium przy ul. Rakowieckiej, gdzie do ostatnich dni - mimo nasilającej się choroby i kilkakrotnych pobytów w szpitalach - wytrwale i z sercem pełnił obowiązki ekonoma kolegium.
O. Remigiusz Waldemar Pollak zmarł 22 kwietnia w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie.
Pogrzeb odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11.30 w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Odprowadzenie zwłok do grobu (od IV bramy cmentarza na Powązkach) o godz. 13.30.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: zmarł o. Remigiusz Pollak SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.