Warszawski Festiwal Teologiczny. Konferencje, uwielbienie, dyskusje
Jak się modlić? Jak używać mediów społecznościowych, by ewangelizować? Jak przekazywać dzieciom wiarę w dobie kryzysu Kościoła? Te i inne tematy poruszą goście zaproszeni na Warszawski Festiwal Teologiczny.
Festiwal Teologiczny - ta nazwa może budzić różne skojarzenia, przede wszystkim z wydarzeniem skierowanym do osób naukowo i na zaawansowanym poziomie zajmujących się kwestiami wiary. Jak jednak zapewnia rektor Akademii Katolickiej, ks. Krzysztof Pawlina, chodzi o wydarzenie bardzo praktyczne, które jest propozycją pomagającą rozwiązać problemy egzystencjalne.
- Ciągle mówimy, że teologia jest rozważaniem o Bogu, ale przecież Bóg staje pośród nas i chce rozwiązywać nasze ludzkie, życiowe problemy. (...) Podejmujemy więc rozważanie o Bogu, ale w ujęciu bardziej egzystencjalnym - doświadczenia Go dzisiaj - mówił w wywiadzie udzielonym KAI.
Festiwal odbywa się w tym roku po raz pierwszy i będzie trwać od 5 do 8 maja. Część wydarzeń będzie transmitowana w internecie. Organizowany przez Akademię Katolicką w Warszawie festiwal ma konkretny cel: stać się świętem teologii, czyli nauki, która pomaga budować relacje z Bogiem i drugim człowiekiem.
Podczas pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, 5 maja odbędzie się debata naukowa "Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara", którą poprowadzi o. Janusz Pyda OP. Drugim punktem programu jest praktyczne użycie teologii, czyli modlitwa uwielbienia, którą od 19.30 do 21.30 poprowadzi zespół Mocni w Duchu w kościele akademickim św. Anny.
W piątek, 6 maja w godzinach od 18.00 do 20.00 odbędzie się konferencja "Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie", której uczestnikami będą o. prof. Andrzej Derdziuk oraz dr hab. Dorota Kornas-Biela.
- To będzie taki krótki przewodnik o tym, jak się modlić. Mówimy tu już o ludziach wierzących, którzy znają różne formuły modlitewne. W pewnym momencie czują jednak, że są one jakieś „suche” albo niewystarczające - podkreślał w wywiadze ks. Pawlina.
Tuż po konferencji organizatorzy zapraszają na koncert zatytułowany "Artyści Bogu. Muzyka z teologicznym zamyśleniem". Koncert potrwa do 21.30, a w jego trakcie wystąpią Barbara Żarnowiecka, o. Rafał Kobyliński, Michał Chorosiński i Andrzej Chorosiński. Koncert odbędzie się w kościele Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.
W sobotę, 7 maja wydarzeń będzie nieco więcej. Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się mszą świętą w kościele seminaryjnym, którą o 9.30 odprawi ks. kard Kazimierz Nycz. Od 11.00 do 12.30 potrwa konferencja zatytułowana "Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?". Wezmą w niej udział ks. prof. Romuald Jaworski, psychoterapeuta i przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich oraz dr Szymon Grzelak, doktor psychologii, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który od 30 lat zajmuje się tematem wychowania i profilaktyki problemów młodzieży.
Kolejnym punktem festiwalu będzie konferencja "Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja", która odbedzie się w godz. 13.30-15.00. Dyskutować będą o. Tomasz Grabowski OP, ks. Teodor Sawielewicz, prowadzący jeden z większych katolickich profili na Facebooku - "Teobańkologię", oraz Agata Rujner, teolog, która na YouTube i Instagramie prowadzi kanał "Prawię Morały", obserwowany w sieci przez niemal 30 tys. osób. Ostatnim wydarzeniem dnia będzie teologiczny spacer po Starym Mieście, na który zaprasza bp Michał Janocha. Spacer odbędzie się w godzinach 16.00 - 18.00, a wyruszy spod kościoła akademickiego św. Anny.
Ostatni dzień festiwalu, czyli niedziela, 8 maja, będzie dość nietypowo dla takich wydarzeń dniem wyjazdowym. W Warszawie w kościele św. Krzyża odbędzie się o 9.00 msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora AKW, a o 12.00 społeczność akademicka AKW wyruszy na pielgrzymkę autokarowa na Jasną Górę. o 20.00 odbędzie się msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu, a I Festiwal Teologiczny w Warszawie zakończy się o 21.00 Apelem Jasnogórskim.
Część wydarzeń będzie zarejestrowana i udostępniona na kanale YouTube Collegium Joanneum. Wstępem do festiwalu jest cykl filmów „Teologia dla Ciebie”, publikowanych na kanale Akademii Katolickiej w Warszawie.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie organizatora.
Skomentuj artykuł