Warszawski Festiwal Teologiczny. Konferencje, uwielbienie, dyskusje

Warszawski Festiwal Teologiczny. Konferencje, uwielbienie, dyskusje
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Matej Kastelic / Depositpotos.com
bobolanum.edu.pl / mł

Jak się modlić? Jak używać mediów społecznościowych, by ewangelizować? Jak przekazywać dzieciom wiarę w dobie kryzysu Kościoła? Te i inne tematy poruszą goście zaproszeni na Warszawski Festiwal Teologiczny.

Festiwal Teologiczny - ta nazwa może budzić różne skojarzenia, przede wszystkim z wydarzeniem skierowanym do osób naukowo i na zaawansowanym poziomie zajmujących się kwestiami wiary. Jak jednak zapewnia rektor Akademii Katolickiej, ks. Krzysztof Pawlina, chodzi o wydarzenie bardzo praktyczne, które jest propozycją pomagającą rozwiązać problemy egzystencjalne. 

- Ciągle mówimy, że teologia jest rozważaniem o Bogu, ale przecież Bóg staje pośród nas i chce rozwiązywać nasze ludzkie, życiowe problemy. (...) Podejmujemy więc rozważanie o Bogu, ale w ujęciu bardziej egzystencjalnym - doświadczenia Go dzisiaj - mówił w wywiadzie udzielonym KAI

DEON.PL POLECA

Festiwal odbywa się w tym roku po raz pierwszy i będzie trwać od 5 do 8 maja. Część wydarzeń będzie transmitowana w internecie. Organizowany przez Akademię Katolicką w Warszawie festiwal ma konkretny cel: stać się świętem teologii, czyli nauki, która pomaga budować relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. 

Podczas pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, 5 maja odbędzie się debata naukowa "Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara", którą poprowadzi o. Janusz Pyda OP. Drugim punktem programu jest praktyczne użycie teologii, czyli modlitwa uwielbienia, którą od 19.30 do 21.30 poprowadzi zespół Mocni w Duchu w kościele akademickim św. Anny. 

W piątek, 6 maja w godzinach od 18.00 do 20.00 odbędzie się konferencja "Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie", której uczestnikami będą o. prof. Andrzej Derdziuk oraz dr hab. Dorota Kornas-Biela. 

- To będzie taki krótki przewodnik o tym, jak się modlić. Mówimy tu już o ludziach wierzących, którzy znają różne formuły modlitewne. W pewnym momencie czują jednak, że są one jakieś „suche” albo niewystarczające - podkreślał w wywiadze ks. Pawlina. 

Tuż po konferencji organizatorzy zapraszają na koncert zatytułowany "Artyści Bogu. Muzyka z teologicznym zamyśleniem". Koncert potrwa do 21.30, a w jego trakcie wystąpią Barbara Żarnowiecka, o. Rafał Kobyliński, Michał Chorosiński i Andrzej Chorosiński. Koncert odbędzie się w kościele Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

W sobotę, 7 maja wydarzeń będzie nieco więcej. Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się mszą świętą w kościele seminaryjnym, którą o 9.30 odprawi ks. kard Kazimierz Nycz. Od 11.00 do 12.30 potrwa konferencja zatytułowana "Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?". Wezmą w niej udział ks. prof. Romuald Jaworski, psychoterapeuta i przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich oraz dr Szymon Grzelak, doktor psychologii, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który od 30 lat zajmuje się tematem wychowania i profilaktyki problemów młodzieży. 

Kolejnym punktem festiwalu będzie konferencja "Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja", która odbedzie się w godz. 13.30-15.00. Dyskutować będą o. Tomasz Grabowski OP, ks. Teodor Sawielewicz, prowadzący jeden z większych katolickich profili na Facebooku - "Teobańkologię", oraz Agata Rujner, teolog, która na YouTube i Instagramie prowadzi kanał "Prawię Morały", obserwowany w sieci przez niemal 30 tys. osób. Ostatnim wydarzeniem dnia będzie teologiczny spacer po Starym Mieście, na który zaprasza bp Michał Janocha. Spacer odbędzie się w godzinach 16.00 - 18.00, a wyruszy spod kościoła akademickiego św. Anny.  

Ostatni dzień festiwalu, czyli niedziela, 8 maja, będzie dość nietypowo dla takich wydarzeń dniem wyjazdowym. W Warszawie w kościele św. Krzyża odbędzie się o 9.00 msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora AKW, a o 12.00 społeczność akademicka AKW wyruszy na pielgrzymkę autokarowa na Jasną Górę. o 20.00 odbędzie się msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu, a I Festiwal Teologiczny w Warszawie zakończy się o 21.00 Apelem Jasnogórskim.  

Część wydarzeń będzie zarejestrowana i udostępniona na kanale YouTube Collegium Joanneum. Wstępem do festiwalu jest cykl filmów „Teologia dla Ciebie”, publikowanych na kanale Akademii Katolickiej w Warszawie.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie organizatora. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Jak kształtować wiarę dziecka, aby nie stała się ona tylko przykrym obowiązkiem? Jak zachować duchowy wymiar sakramentów mimo ich świeckiej otoczki? Co zrobić, żeby dziecko nie nudziło się na mszy?

Autorzy są rodzicami czwórki dzieci....

Skomentuj artykuł

Warszawski Festiwal Teologiczny. Konferencje, uwielbienie, dyskusje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.