"Warto robić to, co się kocha". Paulina Guzik laureatką Nagrody Dziennikarskiej im. bp Chrapka

"Warto robić to, co się kocha". Paulina Guzik laureatką Nagrody Dziennikarskiej im. bp Chrapka
Red. Paulina Guzik. Fot. Facebook / Między Ziemią a Niebem TVP
PAP/mł

 - Kościół jest domem – szklanym domem, do którego trzeba wpuścić ciepłego światła i pozwolić rozwijać emocje - mówiła podczas odbierania nagrody Paulina Guzik, laureatka tegorocznej edycji  Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. 

Paulina Guzik jest dziennikarką Redakcji Katolickiej TVP, prowadzącą i autorką programu "Między ziemią a niebem" i doktor nauk o mediach. Nagrodę otrzymała "za wielostronne i rzetelne ukazywanie w mediach polskich i zagranicznych życia Kościoła w Polsce, w tym podejmowanie tematów trudnych i bolesnych, a także zaangażowanie na polu edukacyjnym i naukowym".

"Trzeba widzieć emocje innych ludzi"

Przyjmując statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły z rąk s. Barbary (rodzonej siostry bpa Chrapka), powiedziała, że przyjmuje ją z radością, pokorą i zobowiązaniem. "Warto robić to, co się kocha" – podkreśliła. Wyznała, że przyjmuje to wyróżnienie jako kobieta, matka, żona, jako człowiek, który "widzi emocje innych ludzi i także o nich pisze i pozwala rozmówcom, żeby o tych emocjach i tym bólu opowiadali". Zaznaczyła, że "Kościół jest domem – szklanym domem, do którego trzeba wpuścić ciepłego światła i pozwolić rozwijać emocje".

Nagrodę wręczono we wtorek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Diamentowy Ślad dla Jana Turnau

W tym roku została także przyznana nagroda specjalna Diamentowy Ślad. Otrzymał ją dziennikarz i publicysta Jan Turnau. Od 1959 r. redaktor działu religijnego "Więzi", a od 1990 r. redaktor "Gazety Wyborczej", działacz ekumeniczny, inicjator comiesięcznych międzywyznaniowych nabożeństw w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii. Został nagrodzony "za całokształt pracy dziennikarskiej i zaangażowanie społeczne w duchu dialogu religijnego i ekumenicznego oraz wieloletnią działalność w mediach".

DEON.PL POLECA

Kapituła wyróżniła też Monikę Białkowską, dziennikarkę "Przewodnika Katolickiego", autorkę programu internetowego "Reportaż z wycinków świata", doktora teologii fundamentalnej, i Sebastiana Dudę, doktora teologii, publicystę i autora książek, redaktora kwartalnika "Więź", współpracownika, "Ale Historia!". Doceniła jego "jakość apologetyki chrześcijańskiej, która dokonuje się w dialogu z niewiarą oraz za nieustanne promowanie współczesnej debaty teologicznej".

"Ślad" przyznawany od 2002 roku

Nagroda Dziennikarska im. bp. Jana Chrapka +Ślad+ przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak i Tomasz Terlikowski.

Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2000 r. w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.(PAP)

Źródło: PAP / mł

Zobacz też: Nawróćmy się na skrzywdzonych [komentarz Pauliny Guzik]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann

Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie

Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach,...

Skomentuj artykuł

"Warto robić to, co się kocha". Paulina Guzik laureatką Nagrody Dziennikarskiej im. bp Chrapka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.