"Wartość ludzkiego życia jest bezdyskusyjna"

"Wartość ludzkiego życia jest bezdyskusyjna"
(fot. anyalogic / flickr.com)
KAI / slo

Wartość ludzkiego życia jest bezdyskusyjna. Jej relatywizacja prowadzi do cywilizacji śmierci - podkreślił abp Henryk Hoser, który był gościem IV spotkania dla młodzieży z cyklu "Otwórzmy oczy". W trakcie debaty zorganizowanej w Kurii diecezji warszawsko-praskiej poruszono kwestie aborcji, sztucznego zapłodnienia i eutanazji.

Abp Hoser podkreślił, że wartość ludzkiego życia jest bazą wszystkich innych praw człowieka. - Jeżeli to zrelatywizujemy, wszystkie inne prawa będą zrelatywizowane, zwłaszcza, że dzisiejsza cywilizacja i kultura próbują wszystko traktować jako wartości względne. Jedni mogą istnieć, bo ich życie jest produkcyjne, ekonomiczne, innym natomiast odmawia się go, ponieważ stanowią ciężar dla społeczeństwa" - zauważył biskup warszawsko-praski.

Arcybiskup pytany był o istniejący w Polsce "kompromis aborcyjny", który pozwala na usunięcie ciąży w trzech wypadkach: zagrożenia zdrowia lub życia matki, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy badania prenatalne wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

- To że prawo stanowione na coś pozwala nie oznacza, że jest ono moralnie akceptowalne - powiedział abp Hoser, który jest także przewodniczącym Zespołu KEP ds. Bioetycznych. - Dla nas, ludzi wierzących, moralność musi opierać się na faktach, a nie na opiniach. Oficjalne statystki pokazujące odsetek dokonywanych aborcji są zaniżone a tzw. podziemie aborcyjne w naszym kraju jest niebywale rozwinięte, ponieważ aborcjonistów w Polsce nikt nie ściga - zauważył abp Hoser.

Odwołując się do istniejącego prawa prelegent podkreślił, że dobra medycyna ratuje wszystko co jest do uratowania, a więc zarówno matkę, jak i dziecko, jeśli jednemu z nich grozi śmierć. - Obecnie medycyna pozwala już nawet doprowadzić do urodzenia zdrowego dziecka w przypadku kiedy matka powinna brać chemioterapię - zaznaczył abp Hoser.

DEON.PL POLECA

Biskup warszawsko-praski odniósł się także do przypadków ciąży powstałej w wyniku gwałtu. - Jeżeli gwałt jest zbrodnią, to drugą zbrodnią będzie zabicie dziecka, które na świat się nie prosiło i nie jest niczemu winne. Taki czyn dodatkowo obciąża sumienie kobiety, która i tak już została skrzywdzona - zauważył arcybiskup. Zaapelował jednocześnie, aby kobiecie, która w wyniku gwałtu jest w ciąży, zapewnić maksymalną opiekę psychologiczną, rodzinną i lekarską. - Jeżeli mimo tego ona nie będzie chciała zatrzymać urodzonego dziecka, to powinna go oddać do wychowania gdzie indziej - powiedział abp Hoser.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych przestrzegał także przed eugeniką i eutanazją. - Nikt nie może prosić o skrócenie życia, ponieważ ono nie jest jego własnością. Nikt sam się do życia nie powołał, a więc nie może nim dysponować. Naszym zadaniem jest walczyć z cierpieniem, a nie z życiem. Po to zakładamy hospicja, po to jest medycyna paliatywna, aby zredukować u człowieka wielkie cierpienie fizyczne - stwierdził.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że dużym wyzwaniem w takich przypadkach jest cierpienie duchowe człowieka, który w tym co przeżywa jest osamotniony. - Gdy zapewni się mu obecność życzliwych, kochających i troskliwych osób, wówczas nie ma już żądań śmierci - podsumował bp warszawsko-praski. Jego zdaniem, tym czego Polakom dziś najbardziej brakuje, jest dobrze ukształtowane sumienie.

Kolejne spotkanie z cyklu Otwórzmy Oczy odbędzie się w przyszłym miesiącu. Tym razem będzie poświęcone roli i znaczeniu znajomości historii. Gościem spotkania będzie prof. Jan Żaryn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wartość ludzkiego życia jest bezdyskusyjna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.