Wartość pielgrzymki nie zależy od kilometrów
Na to, że wartość pielgrzymki nie zależy od ilości przebytych kilometrów, lecz od dokonującej się podczas drogi duchowej przemiany człowieka - zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. poprzedzającej wymarsz 77. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
77. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła tradycyjnie 6 lipca sprzed poznańskiej katedry po porannej Mszy św., której przewodniczył metropolita poznański. W tym roku pielgrzymom w ciągu ich 10-dniowej wędrówki na Jasną Górę towarzyszy hasło: "W komunii z Bogiem", a jej patronem jest bł. Jan Paweł II. Pielgrzymka jest również formą podziękowania Bogu za beatyfikację papieża Polaka.
- Proszę księdza arcybiskupa, aby w tej Mszy św. powierzył Bogu wszystkich wyruszających w drogę pątników, zabierających ze sobą swoje osobiste intencje oraz wszystkie intencje Kościoła poznańskiego - mówił kapelan pielgrzymki ks. Konrad Jędrzejczak, modląc się dla pielgrzymów o siły fizyczne i siłę ducha na całą drogę.
Metropolita poznański powierzając Bogu wszystkich podążających do "Matki Zbawiciela i Matki każdego z nas" zaznaczył, że tak naprawdę "każdy z nas jest w stanie drogi". - Jesteśmy w trakcie ustawicznej wędrówki, ponieważ Ziemia nie jest naszym ostatecznym celem, jesteśmy bowiem stworzeni do udziału w wieczności Boga - przypomniał abp Gądecki dodając, że przez całe życie dojrzewamy nieustannie także w naszym człowieczeństwie i naszej wierze, dążąc do rozwoju naszych cech fizycznych, intelektualnych i duchowych, a przede wszystkim do świętości.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał również pątników, że "owocność pielgrzymowania zależy nie tylko od pięknych intencji czy fizycznej gotowości, ale przede wszystkim od predyspozycji wewnętrznej, od tego czy zbliżamy się do świętego miejsca z czystym sercem".
- Samo przesuwanie się z miejsca na miejsce, czy nawet nawiedzenie miejsca świętego, a tym bardziej zwiedzanie go nie było nigdy traktowane w chrześcijaństwie jako pielgrzymka - stwierdził abp Gądecki przypominając, że pielgrzymka jest aktem głęboko religijnym i jedną z form wyznania wiary.
- Pielgrzymka chrześcijańska jest jednym wielkim aktem modlitwy, a jej wartość zależy nie tyle od ilości przebytych kilometrów, ile od dokonującej się podczas tej drogi duchowej przemiany i oczyszczenia człowieka - przekonywał metropolita poznański, życząc pątnikom, aby pielgrzymka była dla nich czasem autentycznego nawrócenia.
Każda grupa idzie swoją trasą biegnącą zarówno drogami asfaltowymi, jak i leśnymi traktami. Codziennie przechodzi ok. 30 km zatrzymując się na nocleg w małych wioskach, jak i dużych miastach i śpiąc najczęściej w domach prywatnych, gdzie pielgrzymi są przyjmowani w gościnę.
Dzień na pielgrzymce rozpoczyna się wcześnie, gdyż pątnicy wstają ok. godz. 7. Szybko zjadają śniadanie, żegnają się z gospodarzami i po krótkiej modlitwie wyruszają w drogę. W jej trakcie, a idą praktycznie cały dzień, odmawiają wszystkie części Różańca oraz inne modlitwy, słuchają konferencji, a także śpiewają religijne (i nie tylko) pieśni i piosenki. Codziennie uczestniczą także we Mszy św., na którą często schodzi się po kilka, a trzykrotnie (w Pogrzybowie, Kotłowie i Krzepicach) prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe.
Trasę 77. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę można śledzić na żywo na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek (www.epielgrzymka.pl). Natomiast relacje z drogi przygotowane przez kapelana pielgrzymki ks. Konrada Jędrzejczaka będą nadawane w Radiu Emaus, rozgłośni archidiecezji poznańskiej, od poniedziałku do piątku o godz. 20. Transmitowana będzie też Msza św., która zostanie odprawiona dla pielgrzymów w sobotę 9 lipca o godz. 13 w Pogrzybowie. Z kolei relacja na żywo z powitania pielgrzymów na Jasnej Górze rozpocznie się 15 lipca o godz. 12, a zakończy po Mszy św. odprawionej na wałach jasnogórskich o godz. 16.
Skomentuj artykuł