"Wartości duchowe są dla człowieka"

9 lat temu
KAI / drr

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu dla poznańskiej wspólnoty Opus Dei, sprawowanej z okazji wspomnienia świętego założyciela, przypadającego 26 czerwca.

Metropolita poznański zwrócił w homilii uwagę, że współcześnie nagminne jest zjawisko absolutyzowania ludzkiej subiektywności i przewrotnie pojmowanej tolerancji. – Dzisiaj wypacza się rzeczywiste wartości na rzecz pokrętnie rozumianego subiektywizmu – przekonywał abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że współczesny człowiek zbyt łatwo ulega pokusie łatwego szczęścia i odrzucenia tego, co stanowi powszechnie rozumianą normę i odnosi się do wartości duchowych.

Wiceprzewodniczący KEP zauważył też, że złudzeniom tym szczególnie ulegają ludzie młodzi. – Wmawia się młodym, że można żyć bez Boga, bez zasad – stwierdził metropolita poznański.

Zdaniem abp. Gądeckiego lekarstwem na zagubienie współczesnego człowieka jest rozkochanie się w Eucharystii, do czego zachęcał założyciel Opus Dei. – Eucharystia wprowadza w nowe życie synów Bożych. Jeżeli dobrze ją przeżywamy, będziemy dobrze żyć – podkreślił metropolita poznański. Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że obecność Jezusa w życiu chrześcijanina nie może być obecnością jednego dnia, ale ma być On odkrywany w codzienności.

Opus Dei (Dzieło Boże) jest Prałaturą Personalną, założoną przez św. Josemaríę Escrivę w 1928 r. Obecna na wszystkich kontynentach. Jej zadanie polega na przekazywaniu innym, że praca i zwykłe okoliczności są okazją do spotkania z Bogiem, do służenia innym i do poprawy społeczeństwa.

Opus Dei współpracuje z kościołami lokalnymi, oferując środki formacji chrześcijańskiej (zajęcia, rekolekcje, opieka duchowa), z myślą o osobach, które chcą odnowić swoje życie duchowe i apostolstwo. W Polsce Opus Dei działa od 1989 r. W Poznaniu prałatura prowadzi Ośrodek Kulturalny „Sołek”, mieszczący się przy ul. Pałuckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wartości duchowe są dla człowieka"
Komentarze (1)
T
Tetrapod.
23 czerwca 2011, 14:26
Liturgia Słowa Bożego Ciała - procesja, jak to mówią: jaki masz drut- taki odbiór...prawie niczego nie usłyszałam.

Skomentuj artykuł

"Wartości duchowe są dla człowieka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.