Watykan bada nadużycia w instytutach życia konsekrowanego. "Sekciarstwo" i "fundamentalizm"

Watykan bada nadużycia w instytutach życia konsekrowanego. "Sekciarstwo" i "fundamentalizm"
fot. Depositphotos
PAP / pk

Badane są takie kwestie jak "problemy z zarządzaniem dobrami instytutu i ich wykorzystywaniem do celów prywatnych, nadużycie władzy lub duchowe", a także "problemy z życiem uczuciowym".

W Watykanie poinformowano, że trwa tam postępowanie wyjaśniające w sprawie około 10 założycieli i założycielek nowych form życia konsekrowanego. Zarzuty dotyczą defraudacji, nadużywania władzy oraz wykorzystywania seksualnego.

Dane te przedstawił sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego arcybiskup Jose Rodriguez Carballo.

"W większości przypadków są to stowarzyszenia, w sprawie których toczy się procedura uznania kanonicznego. Do nich należy dodać instytuty już uznane, których założyciele są obiektem postępowania” - oświadczył on w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznej prasy katolickiej, rozpowszechnionym następnie przez włoskie media. Jak zaznaczył, liczba ta rośnie.

"Należy dodać, że były też przypadki, w których po dochodzeniu założycielka opuściła życie konsekrowane, a założyciel został wydalony do stanu świeckiego" - zauważył hiszpański dostojnik.

Poinformował on, że badane są takie kwestie jak "problemy z zarządzaniem dobrami instytutu i ich wykorzystywaniem do celów prywatnych, nadużycie władzy lub duchowe", a także "problemy z życiem uczuciowym". Jak zaznaczył, w przypadku ujawnionych nadużyć seksualnych chodzi o przypadki wykorzystywania członków tego samego instytutu, a niekiedy także nieletnich i dorosłych niepełnosprawnych.

Sekretarz watykańskiej kongregacji zauważył, że wykorzystywanie seksualne nie jest zwykle pierwszym nadużyciem; "na jego szczycie jest nadużywanie władzy i duchowe" - wyjaśnił.

Ocenił, że niektóre nowe formy życia klasztornego popadają w "sekciarstwo" i "fundamentalizm".

Do 9 sierpnia 2021 r. wpisując kod IGNACYD otrzymasz rabat do 40 proc. na książki z duchowości ignacjańskiej.

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan bada nadużycia w instytutach życia konsekrowanego. "Sekciarstwo" i "fundamentalizm"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.