Watykan: Benedykt XVI pojednał się ze sprawcą afery Vatileaks

Watykan: Benedykt XVI pojednał się ze sprawcą afery Vatileaks
fot. Depositphotos
KAI / pk

Benedykt XVI pojednał się z "kretem" afery Vatileaks, zmarłym pod koniec listopada ub.r. byłym papieskim kamerdynerem Paolo Gabriele na krótko przed jego śmiercią. Informację zamieszczoną w grudniowym wydaniu "Vatican Magazin" potwierdził abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz papieża-seniora.

Abp Gänswein odwiedził ciężko chorego Gabriele na kilka dni przed jego śmiercią i przekazał mu pozdrowienia oraz błogosławieństwo Benedykta XVI. Sekretarz papieża seniora udzielił też sakramentu chorych 54-letniemu Gabriele w obecności członków jego rodziny.

Paolo Gabriele zmarł 24 listopada 2020 po długiej chorobie. Były pracownik papieża uważany był za kluczową postać w aferze związanej z przeciekami z Watykanu - kradzieżą i upowszechnianiem dokumentów zastrzeżonych, należących do papieża i Stolicy Apostolskiej.

Jako główny oskarżony o to, że przez wiele miesięcy wydobywał tajne dokumenty i przekazywał mediom, Paolo Gabriele został skazany 6 października 2012 roku na 18 miesięcy więzienia. Do dziś nie wiadomo, czy działał w pojedynkę, czy w większej grupie. Benedykt XVI ułaskawił go tuż przed Bożym Narodzeniem - 22 grudnia tego samego roku - i darował resztę kary.

W późniejszym okresie Gabriele pracował w filii papieskiej kliniki dziecięcej Bambino Gesù. Osierocił żonę i trójkę dzieci.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Watykan: Benedykt XVI pojednał się ze sprawcą afery Vatileaks
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.