Watykan chce przedstawiciela w Wietnamie

Watykan chce przedstawiciela w Wietnamie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Potrzebę jak najszybszego ustanowienia stałego przedstawiciela papieskiego w Wietnamie podkreśliła delegacja Stolicy Apostolskiej w rozmowach z przedstawicielami Wietnamu, które odbyły się w Watykanie w dniach 13-14 czerwca. Na czele delegacji obu stron stali i współprzewodniczyli obradom podsekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej prał. Antoine Camilleri i wiceminister spraw zagranicznych Wietnamu Bùi Thanh Sơn.

Ogłoszony dziś komunikat watykańskiego Biura Prasowego przypomniał, że spotkanie było wypełnieniem porozumienia osiągniętego podczas III rundy prac Wspólnej Grupy Roboczej, która obradowała w Hanoi w lutym 2012. Wedle komunikatu "obie strony poinformowały się nawzajem o sytuacji w swych krajach oraz dokonały przeglądu i omówiły stosunki między Wietnamem a Stolicą Apostolską, a także inne zagadnienia związane z Kościołem katolickim w Wietnamie".

Strona wietnamska podkreśliła "bogate w treść wykonywanie i ciągłą poprawę polityki partii i państwa w odniesieniu do poszanowania i zapewniania wolności religii i wierzeń religijnych, jak również stałe zachęcanie różnych religii, a Kościoła katolickiego w szczególności do czynnego udziału w budownictwie narodowym i w rozwoju społeczno-gospodarczym".

DEON.PL POLECA

Stolica Apostolska wyraziła uznanie i wdzięczność za uwagę, jaką rząd Wietnamu na różnych swych szczeblach okazuje działalności Kościoła katolickiego w tym kraju. Chodzi zwłaszcza o X zgromadzenie plenarne Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich, które odbyło się w Xuan Loc i w Mieście Ho Chi Minha w grudniu 2012, a także o wizyty duszpasterskie w tym kraju nierezydującego tam na stałe przedstawiciela papieskiego abp. Leopoldo Girellego. Delegacja watykańska podkreśliła pragnienie dalszego rozwijania tych stosunków oraz zwróciła uwagę na potrzebę jak najszybszego ustanowienia przedstawiciela papieskiego rezydującego na stałe w tym kraju dla dobra wszystkich zainteresowanych - głosi komunikat Biura Prasowego.

Obie strony wyraziły uznanie dla nauczania Kościoła na temat "życia Ewangelią w narodzie" i że "bycie dobrym katolikiem oznacza także bycie dobrym obywatelem". Stolica Apostolska potwierdziła wolę Kościoła katolickiego do przyczyniania się, zgodnie z właściwym mu charakterem, do dobra wspólnego społeczeństwa oraz do przekazywania i wypełniania stałego nauczania papieży w tym zakresie.

Obie strony są przekonane, że stosunki wietnamsko-watykańskie będą się nadal rozwijać w duchu dobrej woli. "W tym duchu i pamiętając o zobowiązaniu do dalszego rozwijania stosunków wzajemnych, praca nierezydującego przedstawiciela papieskiego będzie ułatwiana tak, aby jego misja była coraz bardziej owocna" - czytamy w dokumencie.

Obie strony zgodziły się co do odbycia V rundy prac Wspólnej Grupy Roboczej, której termin zostanie ustalony kanałami dyplomatycznymi. Podano ponadto, że delegacja wietnamska odwiedziła również sekretarza Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp. Dominique’a Mambertiego.

Pierwsza seria rozmów między Stolicą Apostolską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu odbyła się w Hanoi w lutym 2009 i służyła przede wszystkim wymianie poglądów nt. możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych między nimi. Postanowiono wówczas, że rozmowy będą się toczyć dalej.

Druga ich runda odbyła się w dniach 23-24 czerwca 2010 w Watykanie - w ich wyniku postanowiono zaproponować papieżowi powołanie stałego "nierezydującego na miejscu" przedstawiciela Stolicy Apostolskiej dla Wietnamu. W efekcie Benedykt XVI mianował 13 stycznia 2011 takiego reprezentanta w osobie abp. Leopoldo Girellego ("na co dzień" jest on nuncjuszem apostolskim w Singapurze i tam ma swą stałą siedzibę).

Trzecia runda prac Wspólnej Grupy Roboczej miała miejsce w Wietnamie w dniach 27-28 lutego 2012 - podsumowano na niej dotychczasowy bilans działalności wspomnianego "nierezydującego przedstawiciela" papieskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan chce przedstawiciela w Wietnamie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.