Watykan: choć wpływy maleją, bilans na plusie

Watykan: choć wpływy maleją, bilans na plusie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Bilans Stolicy Apostolskiej oraz Państwa Watykańskiego za rok 2012 jest dodatni, pomimo spadku wpływów na rzecz Kurii Rzymskiej - wynika z komunikatu opublikowanego dziś przez Radę Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej. Gremium to obradowało w dniach 2 i 3 lipca w Watykanie.

W dokumencie podkreślono, że obradujących pod kierunkiem watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone purpuratów odwiedził wczoraj papież Franciszek. Skierował on do zgromadzonych słowo i zatrzymał się na krótką rozmowę, podkreślając celowość i użyteczność tego organu oraz zachęcając do kontynuowania okresowych spotkań.

DEON.PL POLECAPoinformowano, że bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2012 zamyka się zyskiem w wysokości 2 185 622 tys. euro. Wynik ten przypisuje się dobremu zarządzaniu finansami. Największe wydatki związane były z wynagrodzeniami dla pracowników, których 31 grudnia ub. roku Stolica Apostolska zatrudniała 2 823. Ponadto z kosztem utrzymania środków społecznego przekazu oraz koniecznością opłacenia nowych podatków od nieruchomości - co wyniosło o 5 mln euro więcej niż w roku 2011.

Bilans Gubernatoratu Państwa Watykańskiego za miniony rok zamknął się zyskiem w wysokości 23 079 800 euro - o milion euro więcej niż w roku 2011. 31 grudnia ub. roku w Gubernatoracie pracowało 1 936 osób. Także w tej instytucji wyczuwalny był jednak klimat niepewności, jaką przeżywa cały świat gospodarki.

W minionym roku spadły przychody z tytułu Obola św. Piotra, czyli świętopietrza. Są to ofiary wiernych z całego świata na prowadzone przez papieża dzieła charytatywne. O ile w roku 2011 było to 69 711 722,26 dolarów USA, to w roku 2012 65 922 637,08 dolarów USA. O niemal 4 mln dolarów USA, czyli niemal 12 proc. spadły w ciągu roku wpłaty poszczególnych diecezji z tytułu paragrafu 1271 KPK - czyli środków których Stolica Apostolska odpowiednio do aktualnych warunków potrzebuje, aby mogła należycie pełnić służbę wobec całego Kościoła. O ile w roku 2011 było to 32 128 675,91 USD to w roku 2012 28 303 239,28 USD.

Wpłaty zakonów spadły o 5 proc. z 1 194 217,78 do 1 333 466,91 USD. W sumie spadek wpływów z tych trzech tytułów wynosi 7,45 proc.

Tak jak co roku w istotny sposób misję Ojca Świętego wsparł Instytut Dzieł Religijnych (IOR), zwany potocznie "bankiem watykańskim". W roku 2012 było to 50 mln euro. Ponadto przekazał on 1 mln euro na Fundusz Amazonia, 1,5 mln euro na wsparcie klasztorów klauzurowych, kolejne 1,5 mln euro na rzecz wsparcia Kościoła w krajach byłego ZSRR oraz 1 mln euro dla Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej.

Jak wynika z komunikatu, głównymi tematami podejmowanymi podczas obrad Rady Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej były kwestie związane z finansowaniem Radia Watykańskiego, wsparcia zaangażowania misyjnego Kościoła. Rada zapoznała się też z aktualną sytuacją makroekonomiczną oraz polityką inwestycyjną. Przewodniczący Rady Nadzorczej, a zarazem dyrektor generalny Instytutu Dzieł Religijnych Ernst Von Freyborg przedstawił aktualną sytuację tej instytucji.

Odnosząc się do przedstawionego budżetu Rada Kardynałów zachęciła do podjęcia dalszych reform prowadzących do obniżenia kosztów, poprzez uproszczenie i racjonalizację istniejących organizmów. Wskazała też na potrzebę uważniejszego planowania działalności wszystkich organów administracyjnych. Jej członkowie wyrazili głęboką wdzięczność za wsparcie okazane dla posługi Ojca Świętego, pomimo kryzysu gospodarczego i zachęcili jednocześnie do kontynuowania tego dobrego dzieła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: choć wpływy maleją, bilans na plusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.