Watykan: inspekcja finansowa Moneyval

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

 Za Spiżową Bramą trwa inspekcja finansowa specjalistów Moneyval. Do jutra pracownicy Komitetu Specjalnego Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oceniają procedury i mechanizmy Państwa Watykańskiego, związane z operacjami pieniężnymi.

Komitet pracujący pod egidą Rady Europy kontroluje procedury finansowe i klasyfikuje kraje z tzw. "białej listy" i "raje podatkowe". Prawdopodobnie w czerwcu br. ta międzynarodowa instytucja po analizie dokumentów wpisze Watykan na "białą listę".

Benedyktowi XVI zależy, by operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste oraz podlegały nadzorowi wewnętrznemu i międzynarodowemu, stąd konieczność zewnętrznego audytu, jaki wykonuje Moneyval. Jego kontrola objęła już Instytut Dzieł Religijnych (IOR), a specjaliści firmy odwiedzili wiele instytucji kurialnych, związanych z obrotem pieniężnym.

W Watykanie istnieje już Urząd Nadzoru Informacji Finansowej, kontrolujący na bieżąco operacje bankowe prowadzone w najmniejszym państwie na świecie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: inspekcja finansowa Moneyval
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.