Watykan: kryzys sanitarny i kolejne lockdowny osłabiły demokrację

Watykan: kryzys sanitarny i kolejne lockdowny osłabiły demokrację
fot. Depositphotos
KAI / pk

 

Dzieje się tak w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w sercu Europy. Do takiego wniosku doszli uczestnicy międzynarodowym sympozjum online, zatytułowanego "Stan zdrowia demokracji na świecie".

DEON.PL POLECASympozjum zostało zorganizowane przez Papieski Uniwersytet Gregoriański we współpracy z jezuickim ośrodkiem Astalli, który pomaga uchodźcom.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w krajach, w których demokracja ma wciąż bardzo słabe korzenie, Kościół wezwany jest do umacniania demokratycznych struktur w społeczeństwie i formowania sumień polityków. Dodali również, że niekończący się kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Dzieje się tak w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w sercu Europy.

Uczestnicząca w sympozjum Cecilia Brighi, sekretarz generalna Stowarzyszenia "Włochy-Birma. Razem", zwróciła uwagę, że wspólnota międzynarodowa wciąż realizuje jedynie swoje krótkowzroczne interesy gospodarcze i zapomina o konieczności obrony wolności, czego najlepszym przykładem jest ostatnio Birma (Mianmar).

"Nadzieję na zmianę budzi fakt, że sto dni po zamachu stanu społeczeństwo w tym kraju zdaje się rozumieć, iż jego siła tkwi w jedności i pokonaniu podziałów etnicznych. Istnieje mocny sprzeciw wobec dyktatury wojskowej" - powiedziała papieskiej rozgłośni Brighi. Zaznaczyła, że sytuacja społeczna wciąż jest tam trudna, trwają surowe represje a wojsko zwalnia nieprzychylnych sobie urzędników publicznych i zastępuje ich żołnierzami.

"Tragiczne jest to, że kontrolę nad ogromnymi bogactwami naturalnymi sprawuje junta wojskowa opływająca w niebotyczny dostatek. W tym kraju wszyscy mogliby dobrze żyć, tymczasem tylko 40 proc. ludności ma dostęp do elektryczności. I paradoksalnie dzieje się to w kraju, który ma ogromne zasoby gazu i ropy naftowej" - mówiła dalej Brighi. Zaznaczyła, że "bardzo ważnym gestem bliskości z cierpiącym narodem tego kraju będzie Msza św. w intencji Birmy, którą Franciszek odprawi 16 maja w Bazylice Watykańskiej". Dodała, że "Kościół katolicki w tym azjatyckim kraju odgrywa ważną rolę w budowaniu pokoju, dialogu i przezwyciężaniu istniejących podziałów“.

Wspomniane sympozjum, zatytułowane "Stan zdrowia demokracji na świecie", które odbywa się 12 maja, jest pierwszym z cyklu trzech podobnych przedsięwzięć. Dwa następne odbędą się 19 i 26 bm. a ich hasłem jest "Demokracja w warunkach lockdownu: szczepionka praw. Migracje w godzinie próby pandemii". Organizatorem jest Ośrodek Astalli we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Watykan: kryzys sanitarny i kolejne lockdowny osłabiły demokrację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.