Przewodniczący szczytu klimatycznego COP26 wizytował w Watykanie

Przewodniczący szczytu klimatycznego COP26 wizytował w Watykanie
Fot. Alejandro Esposito / Unsplash
5 miesięcy temu
KAI /kb

10 maja wizytę w Watykanie złożył Alok Sharma, desygnowany na przewodniczącego oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP26. Spotkał się on m.in. z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.

Omawiano kluczową rolę, jaką religie i zwierzchnicy religijni mają do odegrania w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i ochronie wspólnot najbardziej na nie narażonych, a także przygotowania do poprzedzającej szczyt konferencji „Wiara i nauka: w kierunku COP26”, jaki odbędzie się w Rzymie.

Sharma z zadowoleniem przyjął stałe wsparcie Stolicy Apostolskiej dla działań na rzecz ochrony klimatu, w tym kroki podjęte w samym Watykanie dla redukcji emisji dwutlenku węgla. Papież Franciszek zobowiązał się w grudniu ub.r. do jej wyzerowania do 2050 roku.

Przewodniczący COP26 przedstawił również cele szczytu w Glasgow: ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, ochrona wspólnot i siedlisk przyrodniczych, mobilizowanie do finansowania ochrony klimatu i wspólna praca na rzecz przyspieszenia działań. Zaznaczył też, że wszystkie religie mają tu ważną rolę do odegrania, dając przykład i mobilizując ludzi wierzących do działania. Wyraził nadzieję, że moralne przywództwo Franciszka w skali całego świata sprawi, iż stanie się on przykładem dla innych.

Rzymska konferencja „Wiara i nauka: w kierunku COP26” zgromadzi zwierzchników religijnych i naukowców. Organizowana jest we współpracy z ambasadami Włoch i Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej. Przygotowania do niej trwają online od lutego br.

Papież Franciszek nie wyklucza, że pojedzie do Glasgow, by przemówić do uczestników szczytu COP26.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący szczytu klimatycznego COP26 wizytował w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.