Watykan: Kurs dla kapelanów wojskowych

Watykan: Kurs dla kapelanów wojskowych
(fot. expertinfantry /flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

W Watykanie trwa międzynarodowy kurs dla kapelanów wojskowych na temat prawa humanitarnego. Konferencja organizowana jest już po raz trzeci, a tym razem poświęcono ją etyce, prawu i polityce w odniesieniu do podmiotów państwowych i niepaństwowych we współczesnych konfliktach zbrojnych.

Wśród uczestników kursu są także Polacy, w tym ks. Jan Dohnalik. Kanclerz kurii ordynariatu Wojska Polskiego zwrócił uwagę na zmieniającą się dynamicznie sytuację współczesnych konfliktów zbrojnych. "Zmienia się nie tylko sytuacja w konkretnych krajach, zmienia się sytuacja na świecie i zarówno w odniesieniu do negocjacji, jak i prowadzenia wojny - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Dohnalik. - Dawniej wojny wypowiadano i kończono. Dzisiaj wojna często trwa, mimo, że nie została nigdy wypowiedziana. Zaczyna się jako walka wewnętrzna między jakimiś frakcjami w państwie, z jakimiś prywatnymi armiami, a kończy się jako wielki konflikt międzynarodowy, tak jak niedawno w Libii".

Jak wygląda w tej sytuacji posługa kapelana wojskowego? - Na pewno są to nowe wyzwania - uważa ks. Dohnalik. - Z drugiej strony w sprawach najbardziej podstawowych posługa jest zawsze taka sama, bo kapelan jest powołany, aby głosić żołnierzom Ewangelię i umacniać ich poprzez sakramenty i wsparcie duchowe. Na pewno ta sytuacja może rodzić wiele nowych konfliktów sumienia, wiele nowych trudności dla żołnierza. I tym bardziej potrzebuje on posługi kapelana, który go umocni, może mu pomóc rozeznać sytuację, pocieszyć go w trudnym momencie. Dlatego wobec tych wyzwań widać jeszcze bardziej potrzebę istnienia ordynariatów polowych i posługi kapelanów, chociaż na pewno sposób nieraz dotarcia do żołnierza, czy sposób działania wobec nowych sytuacji musi się zmienić.

 

Kanclerz kurii ordynariatu polowego zwraca uwagę, że w dostosowaniu duszpasterstwa wojskowego do nowych warunków przydatna jest wiedza czerpana z takich konferencji, jak ta zorganizowana w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Kurs dla kapelanów wojskowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.