Watykan na forum OBWE: niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu

Watykan na forum OBWE: niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu
Fot. Depositphotos
Środa, 18:21
KAI / pk

Dla skutecznej walki z terroryzmem i radykalizacją młodzieży nie wystarczą jedynie kroki czysto prawne i wzmożone środki bezpieczeństwa. Niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu - oświadczył na forum OBWE stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Ks. Janusz Urbańczyk wziął udział w konferencji na temat walki z terroryzmem.

Watykański dyplomata podkreślił, że ze względu na potrzebę kształtowania właściwej kultury, szczególną rolę odgrywają tu środowiska lokalne. To właśnie przedstawiciele władzy i organizacje działające na tym szczeblu znajdują się na pierwszej linii frontu, zapobiegając radykalizacji młodych poprzez edukację i zatrudnienie.

Bardzo ważne jest również respektowanie u młodych wolności słowa, aby ich postulaty mogły znaleźć wyraz w procesach demokratycznych, a nie prowadziły do aktów przemocy. Istotne jest też pełne poszanowanie wolności religii i wyznania, także w odniesieniu do organizacji, które inspirują się wiarą. Uchybienia na tym polu tworzą bowiem atmosferę, która sprzyja radykalizacji i przemocy. Watykański dyplomata przypomina też jednak o obowiązkach liderów religijnych, którzy muszą sprzeciwiać się wynaturzeniom i manipulowaniu religią.

Przemawiając na forum OBWE przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zwrócił też uwagę na problem coraz częstszych ataków na miejsca kultu. Zauważył, że zbyt długo, zarówno w polityce jak i w mediach, nie przywiązywano wagi do aktów agresji wymierzonych w obiekty chrześcijańskie ani nie chciano uznać ich antychrześcijańskiego charakteru. Watykan z zadowoleniem przyjął podjęte już środki mając chronić obiekty żydowskie i muzułmańskie. Ma jednak nadzieje, że podobne kroki zostaną zastosowane również w odniesieniu do chrześcijańskich miejsc kultu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
21,54 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Watykan na forum OBWE: niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Watykan na forum OBWE: niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.