Krzyżak: w Watykanie toczy się postępowanie wobec kilkunastu biskupów z Polski

Krzyżak: w Watykanie toczy się postępowanie wobec kilkunastu biskupów z Polski
(fot. episkopat.pl)
Rp.pl / kk

"Publiczna lista hierarchów, którzy mogli się dopuścić zaniedbań, cały czas się wydłuża. Co chwila pojawiają się na niej nowe nazwiska" - pisze dziennikarz "Rzeczpospolitej".

W tekście "Milczące czekanie na Watykan" Tomasz Krzyżak opisuje zmianę, która nastąpiła po ogłoszeniu papieskiego dokumentu "Vos estis lux mundi" i wyraża pragnienie przyspieszenia watykańskiej interwencji w polskim Episkopacie.

"W Polsce zaczęły się pojawiać oficjalne skargi na biskupów dotyczące ich ewentualnych zaniedbań w sprawach o molestowanie seksualne małoletnich. Arcybiskup Wojciech Polak pod koniec ubiegłego roku przyznał publicznie, że tylko do niego trafiło sześć takich zawiadomień" - pisze Krzyżak. Dodaje, że watykańskie źródła "Rzeczpospolitej" twierdzą, że "obecnie wyjaśniane są sprawy dotyczące co najmniej 11 ordynariuszy polskich diecezji".

Jeśli to prawda, to oznacza, że aż 1/4 polskich biskupów zarządzających diecezjami może być uwikłana w zaniechania w związku z przestępstwem wykorzystywania seksualnego nieletnich.

"Obserwując Watykan, można odnieść wrażenie, że podchodzi on do tych tematów niemrawo" - ocenia Krzyżak przywołując przykład abp. Rysia, który osobiście prosił papieża Franciszka o przyspieszenie wyjaśnienia kwestii bp. Janiaka i diecezji kaliskiej. Zdaniem dziennikarza taką prośbę powinni wystosować wszyscy hierarchowie.

"Tylko autentyczne, otwarte oczyszczenie może dać Kościołowi nowy impuls do działania" - podkreśla publicysta.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Krzyżak: w Watykanie toczy się postępowanie wobec kilkunastu biskupów z Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.