Watykan: Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się budowa szopki przywołującej żłóbek św. Franciszka

Watykan: Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się budowa szopki przywołującej żłóbek św. Franciszka
Zdjęcie ilustracyjne (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się we wtorek budowa szopki, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez św. Jana Pawła II. Tegoroczna szopka będzie nawiązywać do pierwszego żywego żłóbka, jaki powstał 800 lat temu z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu. Bożonarodzeniowa choinka zostanie przywieziona z Piemontu na północy Włoch.

Jak zapowiedział Gubernator Państwa Watykańskiego, szopka przed bazyliką będzie przywoływać atmosferę i scenerię z 24 grudnia 1223 roku, gdy święty Franciszek po powrocie z Ziemi Świętej postanowił odtworzyć scenę narodzenia Jezusa w małej miejscowości, przypominającej według niego Betlejem. To Greccio koło Rieti w środkowych Włoszech, położone wśród skał, na zboczu góry na wysokości ponad 700 metrów nad poziomem morza.

To tam na życzenie św. Franciszka scenę narodzin Jezusa odtworzyli: małżonkowie Giovanni i Alticana Velita, trzech współbraci Franciszka i kilku okolicznych pasterzy. Tak narodziła się tradycja szopek.

W Watykanie powstanie replika Greccio z jego sanktuarium i nawiązaniem do całej okolicy miasta Rieti w stołecznym regionie Lacjum.

Konstrukcję wykonają rzemieślnicy według projektu mistrza sztuki szopkarskiej Francesco Artese. W żłobku znajdą się wykonane z pomalowanej terakoty postaci naturalnej wielkości w szatach z czasów św. Franciszka z Asyżu, czyli z XIII wieku. Będzie tam także jego figura oraz niebieska wstęga, symbolizująca wodę jako źródło życia.

Szopka będzie miała kształt ośmiokąta; to nawiązanie do osiemsetnej rocznicy pierwszego żłóbka oraz zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III reguły zakonu świętego Franciszka.

Prawie 25-metrowa choinka zostanie przywieziona do Watykanu w najbliższych dniach z małej alpejskiej miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie. Drzewko będzie udekorowane między innymi tysiącami kwiatów - szarotek alpejskich, które są symbolem tamtych stron. Ozdoby te, wykonane w duchu ekologicznej encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” będą bardzo różnić się od tych z poprzednich lat - podkreślono w Watykanie.

Inaugurację szopki i zapalenie świateł na choince zapowiedziano na 9 grudnia. Zwyczaj ich ustawiania na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan: Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się budowa szopki przywołującej żłóbek św. Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.