Watykan: nie było urodzinowego koncertu dla Benedykta XVI

Watykan: nie było urodzinowego koncertu dla Benedykta XVI
fot. Deposit Photos
KAI / sz

Wraz z państwem włoskim również Państwo Watykańskie przedłużyło z powodu pandemii koronawirusa surowe przepisy do początku maja. Jak wszyscy inni podporządkowała się im Gwardia Szwajcarska. Niestety z powodu epidemii w tym roku jej orkiestra nie wykonała koncertu dla papieża-seniora Benedykta XVI 16 kwietnia, w jego urodziny.

W rozmowie z Radiem Watykańskim ich kapelan, ks. Thomas Widmer zaznaczył, że gwardziści nie mogą opuszczać Watykanu, chyba że jest to zgodne z obowiązującymi zasadami. „Niemniej jednak nie możemy narzekać, ponieważ istnieje możliwość wyjścia, na przykład na spacery po Ogrodach Watykańskich, i to jest bardzo miłe” - powiedział. Zapytany o to, jak radzić sobie z obowiązującymi zakazami, kapłan zwrócił uwagę, że w Watykanie można także zobaczyć ludzi z maskami na twarzach, ale gwardziści nie używają ich podczas służby.

Po Mszy Świętej 19 marca, w święto św. Józefa, ks. Widmer udzielił gwardzistom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed Bramą Św. Anny. „Wtedy nie wiedziałem, że Ojciec Święty udzieli błogosławieństwa. Odprawialiśmy Mszę św. w kwaterze Gwardii Szwajcarskiej w miejscu, które najlepiej odpowiadało obowiązującym przepisom. Zgodnie z wiarą w obecność Pana w sakramencie ołtarza, pojawiła się we mnie myśl, aby pomodlić się o opiekę, siłę i błogosławieństwo dla nas, ale także za wszystkich ludzi, którzy cierpią i którzy przebywają w swoich mieszkaniach. I dlatego udzieliłem błogosławieństwa eucharystycznego przed Bramą Św. Anny" - wyznał ks. Widmer.

Zaznaczył, że wobec Ojca Świętego podjęto wszelkie środki, aby jak najlepiej go chronić. "Przyzwyczaiłem się do kolejek przed watykańskim supermarketem. Zaopatrzenie działa idealnie" - powiedział.

Zapytany o papieża-seniora Benedykta XVI, za którego ochronę nie są odpowiedzialni gwardziści, ale który mieszka na terenie Watykanu w klasztorze Mater Ecclesiae ks. Widmer powiedział: „Niewiele wiem o nim. W obecnej sytuacji oczywiście nie są możliwe spotkania z papieżem-seniorem. Zwykle muzycy Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej grali dla Benedykta XVI 16 kwietnia, w jego urodziny, ale ze zrozumiałych powodów nie było to możliwe w tym roku.”

Na terenie Państwa Watykańskiego pozostają zamknięte dla publiczności Muzea Watykańskie, a także ustały kontakty publiczne z władzami Kurii Rzymskiej. Praca watykańskich urzędów odbywa się w trybie flextime, w domu, przez telefon lub poprzez wideokonferencje.

Według ostatnich danych na terenie Watykanu stwierdzono u dziewięciu osób infekcję spowodowaną koronawirusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI (Joseph Ratzinger)

Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.

Poruszające...

Skomentuj artykuł

Watykan: nie było urodzinowego koncertu dla Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.