Watykan: nowy arcybiskup stolicy Kolumbii

Watykan: nowy arcybiskup stolicy Kolumbii
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / ml

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pełnionych obowiązków, złożoną przez 77-letniego kard. Rubéna Salazara Gómeza i mianował jego następcą 58 letniego abp. Luisa José Rueda Aparicio, dotychczasowego arcybiskupa metropolitę Popayán.

Abp Luis José Rueda Aparicio, urodził się 3 marca 1962 roku w San Gil, w diecezji Socorro y San Gil w Kolumbii. Ukończył studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Socorro y San Gil oraz studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Bucaramanga. Został wyświęcony na kapłana 23 listopada 1989 roku.

Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Pracował jako kapłan w różnych parafiach, był profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym, wicedyrektorem Diecezjalnego Sekretariatu Duszpasterstwa Miłosierdzia, rektorem Diecezjalnego Instytutu Rozwoju Wsi oraz wikariuszem diecezjalnym ds. duszpasterstwa.

2 lutego 2012 roku został mianowany biskupem Montelíbano, a 14 kwietnia 2012 roku otrzymał sakrę biskupią. 19 maja 2018 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą Popayán.

Odchodzący na emeryturę kard. Rubén Salazar Gómez był przez niemal 10 minionych lat arcybiskupem stolicy Kolumbii, a w latach 2015-2019 był przewodniczącym Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: nowy arcybiskup stolicy Kolumbii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.