Watykan: nowy dokument o pedofilii?

Watykan: nowy dokument o pedofilii?
(fot. Józef Augustyn SJ)
KAI / drr

W minionych tygodniach do Watykanu napływały opracowane przez poszczególne konferencje episkopatów wytyczne w tej sprawie. Obecnie Kongregacja zamierza ogłosić wstępny raport, zawierający ich analizę.

Większość konferencji biskupich odpowiedziała na wezwanie prefekta Kongregacji, kard. Williama Levady, który w liście z 3 maja 2011 r. zlecił zebranie dotychczasowych bądź opracowanie wspomnianych wytycznych i przesłanie ich do Watykanu do końca maja br. Miały one zawierać jasne procedury skutecznego radzenia sobie z problemem pedofilii wśród duchownych, dostosowane do warunków lokalnych i biorące pod uwagę prawo cywilne danego kraju.

Wytyczne te istniały już w niektórych państwach od kilku lat, np. w USA, Irlandii, Niemczech, Austrii, a więc tam, gdzie zanotowano większość przypadków pedofilii. Niektóre episkopaty oparły swe wytyczne na ich doświadczeniach.

Na tym początkowym etapie procedury Kongregacja jedynie zebrała dokumenty napływające ze świata, nie podjęła jeszcze decyzji o ich zatwierdzeniu do wprowadzenia w życie - precyzuje Vatican Insider.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: nowy dokument o pedofilii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.