Watykan opracowuje wytyczne w sprawie nieużywanych kościołów. Nie chce, żeby skończyły jak ten w Pradze

Watykan opracowuje wytyczne w sprawie nieużywanych kościołów. Nie chce, żeby skończyły jak ten w Pradze
(fot. shutterstock.com)
NYT / ml

Chodzi o świątynie, które nie spełniają już swojego zadania. Celem dokumentu ma być uchronienie ich od bycia przekształconymi na dyskoteki, sale gimnastyczne lub sklepy z lodami.

Jak relacjonują dziennikarze New York Times, Watykan we współpracy z Uniwersytetem Gregoriańskim oraz włoskimi biskupami, zamierza zorganizować międzynarodową konferencję, która będzie poruszała problem sprzedaży kościołów. Zaproponowana nazwa spotkania brzmi: "Czy Bóg już tutaj nie mieszka"?

Zdaniem kardynała Ravasiego, który jest jednym z organizatorów spotkania, wiele diecezji w Europie, Ameryce Północnej i Australii posiada kościoły, których nie jest w stanie utrzymać. Zdaniem hierarchy powodem tego procesu, jest sekularyzujące się społeczeństwo, mniejsze zaangażowanie katolików oraz ograniczenia wynikające z problemów finansowych.

"Watykan chce, żeby kościoły pozostały kościołami i wciąż spełniały swoją funkcję duchową, kulturalną i społeczna" - powiedział kardynał.

Dodał, że jeśli konieczne byłoby zaadaptowanie budynku na miejsce pracy duszpasterskiej lub spotkań dotyczących kultury, księgarnię albo bibliotekę, to trudno się z tym nie zgodzić. "Zaakceptowanie, że będzie to lodziarnia byłoby jednak trudne" - powiedział kard. Ravasi w rozmowie z New York Times.

Jako przykład złego zagospodarowania kościoła, który nie spełnia już swoich liturgicznych funkcji, kardynał wspomniał o kościele w Pradze, który został zamieniony na klub nocny.

[Na wideo widać wnętrze praskiego kościoła w czasie dyskoteki]

Zdaniem hierarchy innym problemem będzie właściwe zaopiekowanie się dziełami sztuki wewnątrz kościoła "aby pozostawić miejsce tak puste, jak to tylko możliwe".

Watykan przesłał do episkopatów na całym świecie propozycje zmian z prośbą o ich konsultację. Konferencja, na której mają zapaść nowe ustalenia, planowana jest na 29-30 listopada. Zaprezentowana będzie również wystawa fotografii byłych kościołów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Watykan opracowuje wytyczne w sprawie nieużywanych kościołów. Nie chce, żeby skończyły jak ten w Pradze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.