Papież: miłosierdzie to antidotum na podziały, które podsycają populizm

Papież: miłosierdzie to antidotum na podziały, które podsycają populizm
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
PAP / jb

- Miłosierdzie jest antidotum na podziały i kontrasty, które podsycają populizm - napisał papież Franciszek w przesłaniu do europejskich biskupów. W orędziu na ich obrady w Hiszpanii zachęcił do zobowiązania na rzecz wzmocnienia Europy i "nowego humanizmu".

 

W ogłoszonym w piątek w Watykanie liście, wystosowanym w związku z obradami Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Santiago de Compostela, Franciszek nawiązał do hasła spotkania: "Europa, czy to czas przebudzenia? Znaki nadziei".

Papież wyraził przekonanie, że takich przejawów nadziei jest dużo i że często są ukryte. "Widzimy je - dodał - w gotowości tylu naszych braci wobec tych, którzy cierpią i są w potrzebie, zwłaszcza chorych, uwięzionych, ubogich, migrantów i uchodźców".

Następnie podkreślił, że miłosierdzie jest "największym antidotum na tendencje naszych czasów, pełne rozdarć i kontrastów". "Populizm, który szerzy się w naszych czasach, żywi się stałym poszukiwaniem kontrastów, które nie otwierają serca, lecz więzią je w murach duszącej niechęci. Miłosierdzie zaś otwiera i pozwala oddychać" - dodał Franciszek.

Wskazał, że nachylając się nad "ranami zagubionych, bezbronnych i zepchniętych na margines", Kościół może "odnowić swe zobowiązanie na rzecz budowy Europy".

Zaapelował także o nowy humanizm pod znakiem dialogu, integracji i doceniania tego, co najcenniejsze w tradycji Starego Kontynentu, by uczynić z Europy "rodzinę narodów", ziemię pokoju i nadziei, obrony życia i godności ludzkiej.

Papieski list adresowany jest do przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy kardynała Angelo Bagnasco z Włoch. Jego zastępcą jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: miłosierdzie to antidotum na podziały, które podsycają populizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.