Watykan: posynodalne spotkanie duszpasterzy akademickich. Polskę reprezentuje ksiądz z Łodzi

Watykan: posynodalne spotkanie duszpasterzy akademickich. Polskę reprezentuje ksiądz z Łodzi
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

W watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej zgromadzili się duszpasterze akademiccy, w sumie ponad 30 osób, ze wszystkich kontynentów.

Spotkanie nawiązuje do niedawnego zgromadzenia Synodu Biskupów, obradującego pod hasłem: "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania". Jego celem jest nakreślenie kierunków współpracy duszpasterskiej w świecie akademickim, zarówno na uczelniach katolickich, jak i świeckich.

Polskę reprezentuje ks. Przemysław Góra z archidiecezji łódzkiej. Przyznaje on, że w porównaniu z innymi krajami kondycja duszpasterstw akademickich w Polsce jest całkiem dobra. Chociaż w wielu Kościołach lokalnych istnieje na tym polu większa współpraca. Warto byłoby przeszczepić to na polski grunt. Ks. Góra podkreśla, że w duszpasterstwie akademickim kluczową sprawą pozostaje jednak dobre poznanie dzisiejszych studentów, ich pragnień i oczekiwań.

"Młodzi ludzie najbardziej pragną tego, żeby ksiądz głosił im Chrystusa. Ktoś mi ostatnio powiedział: «Niech ksiądz nas rozmodli, niech ksiądz nauczy nas relacji z Panem Bogiem». Myślę, że to jest bardzo ważne w tej posłudze - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Góra. - Młodzi oczekują, aby duszpasterz był blisko, aby był wyrazisty, jednoznaczny, by nie szedł na kompromisy. Ale również by nie zamykał się na inaczej myślących, nie tworzył jakiejś obwarowanej twierdzy, która skupia się wokół wąskiej grupy osób. W świecie akademickim wielu jest dzisiaj daleko od Boga, od prawdy o sobie, ale pytania o sens życia, o szczęście, o cierpienie są ciągle żywe i aktualne. Wychodzimy więc zarówno do profesorów, jak i studentów. Mamy spotkania w duszpasterstwie, ale jesteśmy też na kampusach akademickich, w domach studenckich. Odwiedzamy studentów, którzy w nas duszpasterzach mogą widzieć osoby czekające, nie patrzące z góry, ale wyciągające rękę, czyli to co robił Jezus. To jest nasza przestrzeń działania" - powiedział Radiu Watykańskiemu duszpasterz akademicki z Łodzi.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: posynodalne spotkanie duszpasterzy akademickich. Polskę reprezentuje ksiądz z Łodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.