Watykan: prokurator ds pedofilii opuszcza Kurię

8 lat temu
KAI / drr

Watykan opuszcza ksiądz z Malty Charles Scicluna, który jako promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, czyli odpowiednik prokuratora, stał się wręcz symbolem walki ze skandalem pedofilii w Kościele. Duchowny został biskupem pomocniczym na Malcie.

O papieskiej nominacji poinformowało w sobotę watykańskie biuro prasowe.

Ksiądz Charles Scicluna rozpoczął 10 lat temu pracę w Kongregacji Nauki Wiary, zajmującej się również rozstrzyganiem i osądzaniem przypadków pedofilii wśród duchowieństwa.

Było to zatem w czasach, gdy kongregacją kierował kardynał Joseph Ratzinger, czyli obecny papież. Maltański ksiądz stał następnie u boku Benedykta XVI, który wprowadził w Kościele zasady zerowej tolerancji dla pedofilii.

Watykaniści podkreślają, że duchowny jako oskarżyciel uosabiał surową linię papieża i wspierał go we wszystkich działaniach, mających na celu nie tylko zmianę norm kanonicznych, dotyczących takich przestępstw, ale przede wszystkim mentalności. Chodzi o to, przypomniał portal Vatican Insider, by na pierwszym planie stawiać zawsze ofiary wykorzystywania i ich cierpienia.

Opiniotwórczy włoski portal, działający w redakcji dziennika "La Stampa", zauważa, że nowe przepisy, którym nadano priorytet i uznano za nadzwyczajnie pilne, wywoływały wewnętrzne dyskusje w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: prokurator ds pedofilii opuszcza Kurię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.