Watykan przygotowuje dokument na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach

Fot. Lin Yu Xin / unsplash.com
KAI / CNA / tk

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na prośbę papieża Franciszka przygotowuje dokument, który będzie dotyczył związków osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach cywilnych - poinformował prefekt tejże dykasterii, kardynał Kevin Farrell.

Kard. Farrell wspomniał o przygotowywanym dokumencie w przemówieniu wygłoszonym po włosku 22 kwietnia, otwierającym spotkanie dykasterii, która promuje duszpasterstwo rodzin i misję wiernych świeckich. Purpurat mówił o znaczeniu udzielania pomocy i wskazówek „tym, którzy doświadczają kryzysów małżeńskich wszelkiego rodzaju”.

Dokument Watykanu dla rozwodników żyjących w nowych związkach

- Na tym froncie dykasteria pracuje również nad przygotowaniem tekstu, który w sposób szczególny będzie dotyczył - zgodnie z życzeniem Waszej Świątobliwości - mężczyzn i kobiet, którzy mając za sobą nieudane małżeństwo, żyją w nowych związkach – powiedział 22 kwietnia kard. Farrell w przemówieniu inauguracyjnym, nie uściślając kiedy dokument zostanie wydany.

DEON.PL POLECA

Kościół naucza, że katolicy, którzy są rozwiedzeni i zawarli nowe związki cywilne nie mogą przyjmować Komunii świętej, co zostało potwierdzone przez św. Jana Pawła II w adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" z 1981 roku. Papież Franciszek powiedział kiedyś, że mogą istnieć indywidualne sytuacje, w których rozwiedzeni i żyjący w ponownych związkach katolicy mogliby przystępować do Eucharystii, włączając w to takie, w których małżonkowie zachowują wstrzemięźliwość seksualną w swoim małżeństwie.

W niedawnym wywiadzie papież Franciszek odpowiedział na pytanie o to, czy rozwiedzeni i ponownie żonaci katolicy mogą otrzymać Eucharystię, mówiąc: "Nie możemy sprowadzać sytuacji ludzkiej do sytuacji nakazowej". W wywiadzie papież Franciszek radził spojrzeć na to, co jego poprzednik Benedykt XVI powiedział na temat orzeczeń o nieważności, stwierdzając, że "duża część małżeństw kościelnych jest nieważna z powodu braku wiary."

"I pomyślcie o tym: Czasami [ktoś] idzie na ślub i wydaje się, że jest to bardziej przyjęcie towarzyskie, a nie sakrament" - powiedział Papież Franciszek. "Kiedy młodzi ludzie mówią 'na zawsze', kto wie, co mają na myśli [przez to] 'na zawsze'".

Źródło: KAI / CNA / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan przygotowuje dokument na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach
Komentarze (14)
AM
~Agnieszka Mrozowska
29 kwietnia 2023, 09:53
Razi mnie ten brak konkretności: kto może, a kto nie może przystępować do Komunii. Gdy o to się konkretnie pyta, wtedy i Kuria Rzymska i Stolica Apostolska ucieka w takie newage'owskie gadanie: "wiecie, to zależy" "to bardzo indywidualna sprawa" "a w ogóle, to po co zadawać takie pytania, zapytajmy się ile małżeństw jest w ogóle ważnych" Kiedy nie umiem odpowiedzieć na konkretne pytanie - to też tak kluczę i fantazjuję.
AB
~Arletta Bolesta
28 kwietnia 2023, 08:53
Stąd (cywilne związki) starania o uznanie swojego kościelnego małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (zatwierdzony)
KP
~katolik pomniejszego płazu
26 kwietnia 2023, 22:59
zaraz się okaże, że to Benedykt pozwolił cudzołożnikom na przystępowanie do Komunii
AE
~Adam Ewa
27 kwietnia 2023, 17:28
A ty nie grzeszysz, czy nie przystępujesz do Komunii???
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 kwietnia 2023, 23:49
jeśli grzeszę to przed Komunią się spowiadam. to chyba katolickie abecadło
AM
~Alicja Mutka
26 kwietnia 2023, 16:44
Po 20 latach nowego związku powinno być dozwolone: spowiedź i komunia
JP
~Jarosław Paweł
27 kwietnia 2023, 21:44
A może po 18 lub 21?
JO
Jan Osa
26 kwietnia 2023, 14:52
No to jestem ciekawy jak to zrobi Watykan, aby "furtkę" z "Amoris Laetitia", uprawomocnić i zalegalizować komunię dla rozwodników. Pewno drogą będzie słowo "wytrych", czyli rozeznawanie. Więc znowu będzie wg. powiedzenia: "tak" - "ale". Czyli, tak, małżeństwo jest nierozerwalne, ale są wyjątki po rozeznaniu. I wilk syty i owca cała. I jedni i drudzy będą zadowoleni, a konkretni zainteresowani już nie będą musieli przekraczać Odry, aby uzyskać rozgrzeszenie w Niemczech. W Polsce będą "musieli" księża rozgrzeszać, zgodnie z tym dokumentem. Czekam na ten dokument. Obym się mylił w tej diagnozie.
AE
~Adam Ewa
27 kwietnia 2023, 17:32
To tak, jak z księżmi, którzy mogą być zwolnieni ze stanu kapłańskiego i nawet się ożenić, ale w sytuacji wyjątkowej (zagrożone czyjeś życie), mogą udzielić rozgrzeszenia. Zostają księżmi na całe życie
SL
Sebastian Lindner
28 kwietnia 2023, 13:16
Ja może nie czekam, ale kibicuję serdecznie. Obecna praktyka Kościoła jest nieewangeliczna. Martwię się raczej, że dokument nie pójdzie dość daleko.
AS
~A. Szczawiński
26 kwietnia 2023, 13:44
Papież Franciszek "naucza" mianowicie, że po "rozeznaniu", a i owszem można: Amoris Laetitia plus potwierdzający list Franciszka do bpów argentyńskich. Jest to oczywista zgoda na przystępowanie do Komunii św. w stanie grzechu śmiertelnego. Tym ciekawsze, co będzie w tym dokumencie. [Notabene, nie ma "nieudanych małżeństw". Przysiągłeś człowieku żonie przed Bogiem raz na zawsze: może być krzyż, ale nie ma odwrotu. Notabene, uciekając przed Krzyżem, wpadamy w piekło.Mówię, bo wiem. ]
AE
~Adam Ewa
27 kwietnia 2023, 17:35
To niech sobie małżonkowie niosą ten krzyż, jak zechcą. Ale dzieci nikomu niczego nie przysięgały. Cierpią przemoc, bo matka, czy ojciec postanowili nieść krzyż???
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 kwietnia 2023, 23:50
jaka znowu przemoc? w przypadku przemocy można żyć w separacji, ale nie cudzołożyć
AS
~A. Szczawiński
30 kwietnia 2023, 13:49
Ano właśnie, możliwość separacji i konieczność modlitwy za współmałżonka. Ponadto, czy nie widzisz, jak nieludzko cierpią dzieci rozwodzących się rodziców? Jak to ich niszczy na całe życie, że ich związki małżeńskie też się rozpadają? Każdy psycholog powie Ci, że lepszy byle jaki ojciec, niż żaden.