Watykan przygotowuje dokument na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach

Watykan przygotowuje dokument na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach
Fot. Lin Yu Xin / unsplash.com
KAI / CNA / tk

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na prośbę papieża Franciszka przygotowuje dokument, który będzie dotyczył związków osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach cywilnych - poinformował prefekt tejże dykasterii, kardynał Kevin Farrell.

Kard. Farrell wspomniał o przygotowywanym dokumencie w przemówieniu wygłoszonym po włosku 22 kwietnia, otwierającym spotkanie dykasterii, która promuje duszpasterstwo rodzin i misję wiernych świeckich. Purpurat mówił o znaczeniu udzielania pomocy i wskazówek „tym, którzy doświadczają kryzysów małżeńskich wszelkiego rodzaju”.

Dokument Watykanu dla rozwodników żyjących w nowych związkach

- Na tym froncie dykasteria pracuje również nad przygotowaniem tekstu, który w sposób szczególny będzie dotyczył - zgodnie z życzeniem Waszej Świątobliwości - mężczyzn i kobiet, którzy mając za sobą nieudane małżeństwo, żyją w nowych związkach – powiedział 22 kwietnia kard. Farrell w przemówieniu inauguracyjnym, nie uściślając kiedy dokument zostanie wydany.

Kościół naucza, że katolicy, którzy są rozwiedzeni i zawarli nowe związki cywilne nie mogą przyjmować Komunii świętej, co zostało potwierdzone przez św. Jana Pawła II w adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" z 1981 roku. Papież Franciszek powiedział kiedyś, że mogą istnieć indywidualne sytuacje, w których rozwiedzeni i żyjący w ponownych związkach katolicy mogliby przystępować do Eucharystii, włączając w to takie, w których małżonkowie zachowują wstrzemięźliwość seksualną w swoim małżeństwie.

W niedawnym wywiadzie papież Franciszek odpowiedział na pytanie o to, czy rozwiedzeni i ponownie żonaci katolicy mogą otrzymać Eucharystię, mówiąc: "Nie możemy sprowadzać sytuacji ludzkiej do sytuacji nakazowej". W wywiadzie papież Franciszek radził spojrzeć na to, co jego poprzednik Benedykt XVI powiedział na temat orzeczeń o nieważności, stwierdzając, że "duża część małżeństw kościelnych jest nieważna z powodu braku wiary."

DEON.PL POLECA

"I pomyślcie o tym: Czasami [ktoś] idzie na ślub i wydaje się, że jest to bardziej przyjęcie towarzyskie, a nie sakrament" - powiedział Papież Franciszek. "Kiedy młodzi ludzie mówią 'na zawsze', kto wie, co mają na myśli [przez to] 'na zawsze'".

Źródło: KAI / CNA / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się tym...

Skomentuj artykuł

Watykan przygotowuje dokument na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.