Watykan: reforma Kurii - na pierwszym miejscu ewangelizacja

Watykan: reforma Kurii - na pierwszym miejscu ewangelizacja
(fot. Caleb miller / unsplash)
KAI / kk

Przygotowywana od sześciu lat reforma Kurii Rzymskiej, która zaowocuje konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” na pierwszym miejscu umieści ewangelizację – twierdzi w artykule dla agencji AGI Nicola Graziani. Przypomina, że obecnie dokument znajduje się w fazie sprawdzania i nanoszenia poprawek.

Włoski watykanista zaznacza, że najważniejsze z wprowadzanych zmian, to zrównanie w prawie kongregacji i papieskich rad, a przede wszystkim umieszczenie na pierwszym miejscu dykasterii ds. ewangelizacji. Zrodzi się ona z połączenia dotychczasowej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, wskazując, że ewangelizacji domagają się zarówno krańce ziemi jak i kraje od dawna uważana za chrześcijańskie.

Druga nowość to fakt, że w opisie zadań nowych dykasterii zwrócona zostanie uwaga na to, iż mają one służyć nie tylko Ojcu Świętemu ale także kolegium episkopatu co ma być wyrazem silniejszego głosu diecezji i biskupów w decyzjach Stolicy Apostolskiej. Zdaniem Grazianiego być może wyraża się w tym także doświadczenie samego papieża, który w przeszłości będąc arcybiskupem Buenos Aires mógł się czuć w Kurii, jakby odwiedzał centrum zarządzające.

Trzecią nowością ma być utworzenie dykasterii ds. Papieskich Dzieł Miłosierdzia, do której zostanie włączony kierowany przez kard. Konrada Krajewskiego Urząd Dobroczynności Apostolskiej. Natomiast obniżeniu ulec ma rola Sekretariatu ds. Gospodarczych. Fundusze kierowane z całego świata na ręce Ojca Świętego mają być posyłane do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Włoski watykanista nie porusza szerzej informacji podanej w październiku ub. roku przez kard. Petera Turksona na temat ustanowienia „ministerstwa skarbu”, koordynującego działania wszystkich urzędów watykańskich podejmujących inwestycje finansowe.

DEON.PL POLECA

Wreszcie uznany ma być oficjalnie status Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, utworzonej przez papieża Franciszka w 2014 r. Nie będzie to dykasteria, ale instytucja formalnie związana ze Stolicą Apostolską. Ma to na celu uniknięcie jakiegokolwiek osłabienia jej niezależności i autonomii.

Można zatem powiedzieć, że Kuria Rzymska po zmianach wprowadzonych przez Ojca Świętego nadal będzie pełniła istotną rolę, ale ma wypełniać władzę, która nie narzuca, a słucha, pośredniczy i nie wydaje orzeczeń, interweniuje, ale nie jest głucha – stwierdza Nicola Graziani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: reforma Kurii - na pierwszym miejscu ewangelizacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.